Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ryanair ruší linku z Pardubic do Londýna. Kvůli problémům s letouny Boeing Max

Letadla společnosti Ryanair | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadla společnosti Ryanair | foto: Reuters

PARDUBICE Společnost Ryanair v pondělí oznámila, že zruší od července pravidelnou linku mezi Pardubicemi a Londýnem. Důvodem jsou problémy s letadly Boeing Max. Letiště se snaží vyjednat alespoň částečné zachování letů, uvedla Hana Šmejkalová, ředitelka společnosti East Bohemian Airport (EBA), která letiště v Pardubicích provozuje.

„Lety do Londýna pro nás loni představovaly 40 000 cestujících ročně. Jak dlouho budou zrušeny, není jasné. V každém případě je to pro nás velice nepříjemné,“ uvedla Šmejkalová. V loňském roce letiště přepravilo více než 147 000 pasažérů.

Mezi Pardubicemi a londýnským letištěm Stansted létá společnost třikrát týdně. „Snažíme se jednat, místo tří linek by mohly být třeba jen dvě. Pak by ale Ryanair musel ubrat zase na jiném letišti,“ uvedla Šmejkalová.

Kromě linky do Londýna létá nízkonákladový dopravce z Pardubic také dvakrát týdně do Alicante ve Španělsku. Tyto lety budou pokračovat.

Pardubické letiště čelí finančním problémům

V posledních dnech se objevily informace o ekonomických problémech provozovatele pardubického letiště. Podle některých médií skončilo hospodaření firmy EBA za loňský rok ve ztrátě kolem 20 milionů korun, letošní schodek má být až dvojnásobný. Společnost tvrzení odmítla, v tiskové zprávě uvedla, je v dobré finanční kondici, loňský výsledek zatím nezveřejnila.

Z výročních zpráv vyplývá, že provozovatel letiště byl předloni ve ztrátě 5,2 milionu korun a v roce 2016 vykázal záporný výsledek 10,6 milionu korun.

V tiskovém vyjádření EBA uvedla, že hodnota kapitálu společnosti byla ke konci února 295 milionů korun a že disponuje volnými finančními prostředky ve výši 30 milionů. Hospodaření společnosti podle ní loni ovlivnila plánovaná dvouměsíční uzavírka letové dráhy, kterou armáda opravovala. Zároveň se nákladově projevilo spuštění provozu nového terminálu, který stál 266 milionů korun.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!
120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!

Díky špičkovému výzkumu a vývoji jsme v Nestlé dokázali vyvinout recepturu se strukturami oligosacharidů, probiotik a optimalizovanou bílkovinou...