Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ryanair se navezl do ČSA. Po jejich bankrotu prý rád ovládne Ruzyni

Letadlo ČSA na pražském letišti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA na pražském letišti. | foto: Lidové noviny

PRAHA České aerolinie dnes pocítily známou pichlavou rétoriku evropské nízkonákladové jedničky, irské firmy Ryanair. Ta se nabídla pražskému letišti jako náhrada za českého dopravce, kterého podle prohlášení Irů pro ČTK čeká velmi pravděpodobně bankrot. Ryanair chce ale po letišti slevy z leteckých poplatků. Podle ČSA Ryanair svým vyjádřením porušuje pravidla férové hospodářské soutěže.

Má ČSA vlastní letadla?

Flotila Českých aeroliniích má k dnešnímu dni 49 letounů. Z toho 22 letounů na operativní leasing, osm strojů mají ČSA ve svém vlastnictví a 19 letadel získá firma do vlastnictví po doplacení úvěru, letos v červnu se tak stane u tří letadel.

"Ryanair poslal nabídku pražskému letišti Ruzyně, která by mohla pomoci uchránit letiště před kolapsem způsobeným ČSA, který je více než pravděpodobný poté, co ČSA byly nuceny zastavit téměř celou svoji flotilu proti bankovním uvěrům, čímž narušily celý svůj provoz," uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí Ryanairu Stephen McNamara.

Irské aerolinky si servítky neberou

"Dnešní výpad Ryanairu České aerolinie považují za účelový útok, který je zcela v rozporu s pravidly férové hospodářské soutěže. Jde o typickou propagační kampaň, jaké společnost Ryanair často podniká na úkor svých konkurentů," reagovala mluvčí ČSA Hana Hejsková. Tvrzení Ryanairu jsou podle ní lživá. Další vyjádření odmítla s tím, že ČSA nebudou mediální taktiku Ryanairu podporovat.

Kromě ČSA se terčem kritiky irské firmy stalo i samotné Letiště Praha, které prý je pro letecké společnosti příliš drahé. Ryanair údajně nabídl letišti umístění svých šesti letadel, rozšíření sítě linek z Prahy ze čtyř na 33 a dva miliony cestujících ročně. Podmínkou je ovšem snížení letištních poplatků.

Špatná reklama, taky reklama

Podle mluvčí Michaely Lagronové letiště vítá každou iniciativu od leteckých dopravců. Lagronová ale zároveň řekla, že letiště slevu pro Ryanair nechystá, neboť politikou podniku jsou stejné podmínky pro všechny letecké společnosti. "Příkladem toho je i fakt, že národní dopravce s téměř 50procentním podílem na provozu Letiště Praha má stejné podmínky jako společnost Ryanair, i když ta tvoří dvě procenta výkonu našeho letiště," řekla mluvčí.

Ryanairu nehraje do karet ani fakt, že mezi letištěm a ČSA panuje personální unie. Obě firmy řídí Miroslav Dvořák. S velkou pravděpodobností se tak jedná pouze o marketingový tah Ryanairu, ČSA nejsou rozhodně první leteckou firmou, do které se Ryanair opřel.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?