Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ryanair se zabydlel v Brně, bude létat do Milána a rozšíří lety do Londýna

Nové brněnské letiště. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové brněnské letiště. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Irská nízkonákladová letecká firma Ryanair bude od listopadu létat z Brna do Milána. Rozšíří i počet svých letů do Londýna na sedm týdně. Společnost to zveřejnila dnes na tiskové konferenci na brněnském letišti Tuřany.

Nová linka do Milána bude létat z Brna třikrát týdně, v pondělí, ve středu a v sobotu. Ryanair rozšíří svou nabídku služeb na brněnském letišti ve stejnou dobu, kdy přestává působit v Praze. Počet linek zde Ryanair snižoval, v současné době létá pouze do Stockholmu a Dublinu.

Podle analytika společnosti Cyrrus Ondřeje Moravanského je rozšíření portfolia linek z brněnského letiště dobrou zprávou. "O to více, že Ryanair v poslední době svůj provoz v Brně omezoval. Oznámení nové linky i navýšení letů do Londýna je také důkazem zlepšující se situace v letecké dopravě v celém světě. Rozšíří se tím jednak možnosti nízkonákladového cestování z jihomoravského regionu, ale také myslím, že z regionu severní Itálie můžeme očekávat zájem turistů o Brno," uvedl Moravanský. Samotná destinace podle něj není překvapivá, již se o ní v minulosti spekulovalo.

Kam z Brna?

Z letiště v Brně-Tuřanech nyní létají čtyři pravidelné linky, a to do Prahy, Londýna, Zadaru a Moskvy. Linka do Moskvy byla v letošním roce posílena, létá již třikrát týdně. Novinkou je letní spojení do chorvatského Zadaru, které spustila společnost Job Air. Na této trase se létá dvakrát týdně, vytíženost této linky je zhruba padesátiprocentní. Linka do Londýna má v současné době vytíženost více než 90procentní. Dále z brněnského letiště létají charterové spoje zhruba do 26 destinací, například Maroka, Tuniska, Řecka, Španělska a Bulharska.

"Novou destinací a rozšířením letů do Londýna dokazujeme, že nízkonákladový dopravce je v České republice stále žádán," uvedla obchodní a marketingová manažerka společnosti Ryanair Henrike Schmidtová. Podle ní Ryanair jedná v Česku o dalších možnostech pro růst, probíhající jednání zatím nechce komentovat.

"Nové spoje souvisí s naší zimní nabídkou, uvidíme, jaká situace bude v létě příštího roku," uvedla Schmidtová. Letenky na novou destinaci je možné si zarezervovat již nyní. Ceny za let do Milána začínají na hranici 639 korun. Zájemci si je však musí zakoupit nejpozději do půlnoci 25. srpna.

Rozšíření služeb brněnského letiště vítá i jeho ředitel Tomáš Plaček. Podle něj není pravděpodobné, že by se Brno v nadcházejících třech letech mohlo stát jednou ze 44 základen Ryanairu. "Je tam spousta podmínek, které je nutné splnit, technicky i obchodně. Je to také otázka strategie expanze na východ," uvedl Plaček.

Druhé největší

Brněnské letiště je po Praze největším mezinárodním letištěm v Česku. Také počet pravidelných linek je největší. V Česku jsou ještě dvě mezinárodní letiště s pravidelným provozem. Z Mošnova na Novojičínsku celoročně létají letadla na linkách Ostrava-Praha a Ostrava-Vídeň. Pouze v letních měsících je to ještě linka Ostrava-Zadar. Z Karlových Varů jsou pravidelné spoje ČSA a Aeroflotu do Moskvy. Další linka létá do Petrohradu.

Podle něj Letiště Brno jedná i s dalšími zájemci. S vedením Ryanairu pak letiště diskutovalo především otázku opětovného spojení Brna s některou z lokalit ve Španělsku. "Do budoucna snad nejsou uzavřeny dveře, určitě to ale není otázka letošního roku," řekl Plaček.

Vedení brněnského letiště v současné době řeší i opačný problém, tedy možnost zrušení spojení s Prahou, které denně zajišťuje ČSA. "Bylo by to velmi nepříjemné pro rozvoj regionu a města. Region by se odřízl, cestující by museli hledat náhradu, například ve Vídni," uvedl Plaček s tím, že se tato otázka vyřeší do prvního listopadu, tedy termínu zahájení zimního leteckého provozu.

Letiště Brno loni odbavilo 440.850 zákazníků, což je kvůli vlivu hospodářské krize o 13 procent méně než předloni. Snížení počtu odbavených cestujících v důsledku hospodářské recese se dotklo pravidelné i charterové dopravy. Na pravidelné lince Brno-Londýn-Brno loni klesl počet cestujících o 15 procent na 101.000.

Vliv mělo to, že nízkonákladový dopravce Ryanair loni na jaře zrušil značný počet letů mezi Brnem a londýnským letištěm Stansted z důvodu pozdních dodávek nových letadel od Boeingu. Od října 2009 navíc Ryanair snížil počet frekvencí na čtyři týdně.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...