18. prosince 2009 11:38 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ryanair už nechce 200 nových Boeingů, omezí i další investice

Letadlo Ryanair | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo Ryanair | foto: Lidové noviny

DUBLIN Irský nízkonákladový letecký přepravce Ryanair ukončil jednání se společností Boeing, od které chtěl nakoupit až 200 dopravních letadel. Ryanair už dříve avizoval, že pokud Boeing nenabídne lepší podmínky, žádná letadla od něj nekoupí. Firma také uvedla, že v letech 2011 a 2012 omezí plánované investice.

Ryanair měl zájem o model 737-800 a plánoval, že letadla bude odebírat postupně v letech 2013 až 2016. Šéf podniku Michael O'Leary ale už dříve řekl, že firma asi letadla chtít nebude, protože Boeing požadoval změnu smluvních podmínek a na jiné alternativy nechtěl přistoupit.

"Ryanair dal Boeingu jasně najevo, že nebudeme žádná letadla objednávat, jestliže jsme přesvědčeni, že ceny i další smluvní podmínky budou horší než ty, které máme teď," řekl O'Leary.

Akcie na oznámení firmy reagovaly relativně silným růstem a dopoledne si připisovaly asi 3,8 procenta. Širší index burzy v Dublinu v té době vykazoval jen asi půlprocentní růst.

"To rozhodnutí znamená, že růst kapacit se v každém z následujících tří let zmírní. Tento trend by měl umožnit stabilnější, nebo i pozitivní vývoj výnosů," myslí si analytici společnosti Bloxham Stockbrokers.

Další letadla budou
Kolaps jednání s Boeingem ale nemá žádný vliv na již dohodnutý odběr 112 letadel, která bude americký výrobce Ryanairu dodávat v letech 2010 až 2012. Letecký dopravce bude s Boeingem spolupracovat i na dodávce dalších 48 letadel, která má Ryanair obdržet příští rok.

O'Leary řekl, že urychlí plán výrazného zpomalení růstu a kapitálových výdajů. Cílem je maximálně posílit finanční situaci podniku, aby Ryanair mohl podle dřívějšího oznámení vracet v letech 2012 až 2015 část hotovosti akcionářům.

"Nemáme v plánu znovu otevírat jednání s Boeingem, ani s žádným jiným výrobcem letadel. Místo toho zaměříme naši snahu na to, aby si Ryanair i v příštím roce udržel pevné místo na trhu a posílil na nových linkách," řekl O'Leary.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!