11. listopadu 2011 11:21 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Rychlodráha na letiště se vrací do hry. Bude kratší

Vizualizace nové stanice Veleslavín linky A pražského metra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace nové stanice Veleslavín linky A pražského metra. | foto: Magistrát hlavního města Prahy

PRAHA Chystaná rychlodráha do Kladna by měla končit v pražském Vesleslavíně. Na dnešním setkání s novináři se na tom shodli hejtman Středočeského kraje David Rath (ČSSD) a ministr dopravy Pavel Dobeš (VV).

Ministerstvo dopravy tento projekt plánuje zapojit mezi stavby spolufinancované z příštího programovacího období operačního programu doprava (OPD II.).

ČTĚTE TAKÉ:

Výstavba rychlodráhy je pro ministerstvo dopravy prioritou. Nejdříve by měl být dokončen úsek mezi Veleslavínem a ruzyňským letištěm a následně by se železniční spojení prodloužilo do Kladna, doplnil Dobeš.

Mapa plánů rychlodráhy na letiště Ruzyně.

Mapa plánů rychlodráhy na letiště Ruzyně.


K mapě: Na situačním plánu je rychlodráha zakreslena červenou barvou. Současné vize počítají pouze s jejím vedenín do stanice Veleslavín. V plánu je též nyní již neaktuální prodloužení metra A až na Ruzyni (žlutě) či návrh Břevnovské radiály (světle modře). 

Pro výstavbu úřad počítá s evropskými penězi z programovacího období 2014 až 2020. V současnosti ale není jasné, kolik peněz bude v tomto programovacím období k dispozici, upozornil.

UZEL VELESLAVÍN

Na Veleslavíně by měl v budoucnosti vzniknout dopravní uzel. Cestující by tam přestoupili na nově vzniklou stanici metra, takže nebude nutné rychlodráhu dovést do centra Prahy.

Současné železniční spojení Praha - Kladno se obecně považuje za nedostačující. Z Kladna a okolí do Prahy denně dojíždí za prací přes 20.000 lidí. Rychlodráha s odbočkou na ruzyňské letiště by jim měla cestování usnadnit. O projektu se mluví už delší dobu také z toho důvodu, že Praha stále nemá vyhovující spojení centra města s letištěm.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!