Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

S MHD je spokojený téměř každý, chválí si Praha. Pětině se ale prodloužila cesta

Změny v systému pražské MHD vysvětluje kampaň Vždyť to jede jinam! | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Změny v systému pražské MHD vysvětluje kampaň Vždyť to jede jinam! | foto: ČTK

PRAHA Zhruba pětině cestujících v pražské MHD se po rozsáhlých zářijových změnách prodloužila jejich obvyklá cesta. Zrychlila se podle průzkumu pražského magistrátu pouze šesti procentům cestujících. Radní pro dopravu Josef Nosek (ODS) si pochvaluje, že lidé využívající hromadnou dopravu jsou v Praze spokojenější.

Zářijové změny s heslem „Vždyť to jede jinam!“ kritizovali někteří lidé i organizace, které se dopravou v Praze zabývají. Iniciativa Auto*Mat výsledky průzkumu zpochybňuje, podle ní se Praha neptala lidí, kteří kvůli změnám přestali MHD používat.

Anketa

Vyhovují vám nedávné změny v pražské MHD?

Ano, nestěžuji si. 69
Ne, zkomplikovaly mi dopravu. 237
Nevím, nezaznamenal jsem je. 31
Nejezdím pražskou MHD. 28

Průzkumu, který se uskutečnil v druhé polovině listopadu, se zúčastnilo 3126 respondentů. Tazatelé se ptali na 60 místech Prahy v době dopravních špiček i mimo ně, v pracovní dny i o víkendech.

Mezi lokalitami konání průzkumu byly především místa u stanic metra. Někteří kritici průzkumu ale upozorňují na to, že zářijové změny se provozu metra téměř nedotkly.

Odradily změny Pražany?

"Tazatelé se nezaměřili na všechny Pražany, ale jen na výsek cestujících v MHD, které potkali na zastávkách a kteří MHD jezdí nehledě na změny," míní Vít Masare z iniciativy Auto*Mat.

Podle něj z průzkumu není jasné, jestli zářijové změny nalákaly do veřejné dopravy další cestující či naopak některé zcela odradily. "Vyplatí se dělat změny, které 19 procentům lidí zkomplikují cestu a zbytku skoro nepomůžou?" ptá se Masare.

Proti změnám lidé protestovali:

Většina cestujících přestupuje na svých cestách po městě stejně často jako před začátkem září. Jedenácti procentům přestupy přibyly, dvěma procentům ubyly. V meziročním srovnání se počet přestupů podle ředitele Ropidu Pavla Procházky mírně zvýšil.

"S jedním přestupem cestuje dnes 43 procent cestujících, loni to bylo 38 procent. Dva přestupy má letos na své trase 30 procent lidí, loni to bylo 28 procent. Průměrný počet přestupů je 1,35," uvedl Procházka.

Praha: Spokojenost cestujících nám může svět závidět

Průzkum se zaměřil i na celkovou spokojenost s MHD. Podle zveřejněných výsledků je s MHD v hlavním městě spokojeno 93 procent cestujících, tedy o šest procent více než loni.

"Skoro 40 procent cestujících souhlasí s výrokem, že pražská MHD je spolehlivá, pokud nedojde k nějaké mimořádné události, a dalších 57 procent se přiklonilo k výroku, že pražská MHD je obvykle spolehlivá. To by Praze mohla ostatní města závidět," řekl k výsledkům náměstek primátora Josef Nosek.

ČTĚTE TAKÉ:

Kapacitu vozidel lidé hodnotili průměrně známkou 2,3 (jako při známkování ve škole). O rok dříve byla známka 2,54.

,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!