1. prosince 2011 18:45 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

S pokerovou tváří přečkal stávku pilotů a pak odletěl na turnaj

Úřednice za přepážkou ČSA na ruzyňském letišti v Praze, kde se řeší náhradní doprava a ubytování. Piloti Českých aerolinií (ČSA) zahájili 1. prosince protest proti restrukturalizaci firmy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřednice za přepážkou ČSA na ruzyňském letišti v Praze, kde se řeší náhradní doprava a ubytování. Piloti Českých aerolinií (ČSA) zahájili 1. prosince protest proti restrukturalizaci firmy. | foto: ČTK

PRAHA Pokerový hráč Aleš Kroupa se ve čtvrtek před polednem chystal odletět na prestižní turnaj v Lotyšsku, ale stejně jako stovkám dalších lidí mu cestu zkomplikovala stávka pilotů ČSA. V nečekaném chaosu, který vypukl na ruzyňském letišti, se každý snažil o jediné - vyřídit si co nejdříve novou letenku.

"Když jsme ráno přijeli, tak už tady byli novináři. To už nám bylo jasný, že je něco špatně. Tak jsme se jenom modlili, aby to nebyl ten náš let. Ale samozřejmě byl," uvedl Kroupa, který vedle svého zaměstnání hraje poker pro zábavu už šest let.

K TÉMATU:

Zatímco někteří se snažili vyřídit si novou letenku přes telefon, jiní se tísnili u přepážek. Občas se někdo pustil do hlasitějšího lavírování, ale většina lidí si našla pohodlné místo a tiše čekala na náhradní let.

U přepážek, kde si lidé vyřizovali nové letenky, se tvořily fronty.

Komplikaci bral s nadhledem i Kroupa. Coby pokerového hráče ho prý taková situace nerozhodí. "Já jsem v klidu. Přebukovalo se to a teď jen počkáme," řekl ve chvíli, kdy už mělo jeho letadlo pomalu přistávat v Rize.

Jejich odlet se posunul o více než pět hodin. "Místo 11:40 odletíme v 17:00 a poletíme úplně někudy jinudy - přes Dánsko s mezipřistáním v Kodani, kde nám navazuje let do Rigy," uvedl Kroupa, kamarád svého slavnějšího kolegy Martina Staszka.

ČTĚTE TAKÉ:

"Mohli jsme letět i v pátek stejným letem jako dnes, ale to jsme nechtěli riskovat, kdyby se to třeba zase nepovedlo," dodal s tím, že by navíc musel do turnaje nastoupit později, což není výhodné. A kdyby letadlo neletělo a do Rigy se nedostal, přišel by o nemalý základní vklad.

Kvůli protestům pilotů ČSA musela společnost rušit lety.

Kvůli protestům pilotů ČSA musela společnost rušit lety.

"Cesta je komplikovanější a přiletíme tam až v noci, ale aspoň se před turnajem vyspí," dodala jeho přítelkyně Kateřina Hypiusová. Vítěz pokerového turnaje si v pátek z Rigy odveze 170 tisíc eur, tedy více než čtyři miliony korun.  

Přes dvacet letů zrušeno

Piloti ČSA začali stávkovat kvůli plánované restrukturalizaci společnosti, s níž nesouhlasí. Ačkoli ve středu varovali, že protest zahájí ještě do konce týdne, ČSA ve čtvrtek ráno očividně nebyly na výpadek pilotů připravené. Zrušeno muselo být 25 obousměrných letů, což způsobilo komplikace zhruba tisícovce cestujících. 

Aerolinky ale ujistily, že pokud bude stávka pilotů pokračovat i v příštích dnech, dokáží zajistit jiné piloty nebo cestujícím zařídí místa v jiných letech.

Do stávky se zapojilo asi sto pilotů. Vedení společnosti uvedlo, že za své chování neujdou postihu, a naznačilo, že by mohli i přijít o práci. "Pilotů je na českém trhu hodně," konstatoval prezident ČSA Philippe Moreels.

spaŠárka Pálková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!