18. září 2009 11:23 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Sazby mýtného se začnou odvíjet od denní doby, pátek bude nejdražší

Mýtná brána | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtná brána | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo dopravy chce od příštího roku změnit mýtné sazby. Poplatky za dálnice se budou nově odvíjet od denní doby a dnů v týdnu, nejdražší bude zřejmě páteční odpoledne.

Na dotaz ČTK to dnes uvedl ministr dopravy Gustáv Slamečka. Podle něj ale zatím není jasné, jak se změna projeví na celkových výběrech mýtného.

Změnu mýtných sazeb umožňuje ministerstvu novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou nedávno schválila sněmovna. Slamečka podle svých slov předloží vládě v krátké době tři scénáře.

"Buď celková suma zůstane stejná, nebo se vybere více než dnes, popřípadě méně," řekl ministr. Od třetí varianty se bude snažit vzhledem k nedostatku peněz ve fondu dopravy vládu odradit. Změnu nyní připravuje expertní tým, který mimo jiné přihlíží k dopravním intenzitám v čase.

Nyní se mýtné sazby odvíjejí od počtu náprav a emisních tříd Euro, v
průměru sazba činí 4,05 koruny za kilometr. Mýtné platí pouze kamiony nad 12 tun, od ledna se k nim připojí malé nákladní vozy od 3,5 tuny. Změna sazeb podle ministra nemusí platit hned od ledna, úřad ji může zavést i v průběhu roku.

Cílem změn je především snížit frekvenci jízd kamionů v kritických dnech. Na prázdninovém zákazu jízd kamionů koncem týdne a celoročním zákazu jízd v neděli se podle Slamečky nic měnit nebude.

Na mýtném se loni vybralo přes šest miliard korun, letos to kvůli krizi
bude podle odhadů MD o miliardu méně.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz