18. září 2012 11:54 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Chorvati vsadili na dražší mýtné, nakonec ale vybrali méně než loni

Dálnice A1 je uzavřena v obou směrech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice A1 je uzavřena v obou směrech | foto: www.jutarnji.hr

ZÁHŘEB Zdražení poplatků za používání chorvatských dálnic se tamním cestářům v létě příliš nevyplatilo. Jak píše portál jutarnji.hr, přes nárůst sazeb o 15 procent se na nejdůležitější autostrádě v zemi, spojující Záhřeb s Dalmácií, během dvou prázdninových měsíců vybralo na mýtném o procento méně než loni.

Analýza dostupných údajů přitom ukazuje, že k Jadranu dorazilo letos nejspíše více lidí. Provoz na dálnici od hranice se Slovinskem k Záhřebu se totiž meziročně zvýšil o desetinu. Celkově ale počet vozidel klesl o tři procenta. Domácí i zahraniční motoristé se totiž ve velkém začali vracet na starou silnici přes Plitvická jezera a poté na magistrálu kolem pobřeží.

ČTĚTE TAKÉ:

V sezoně se tam tvořily kolony, které před zhruba sedmi lety po dokončení dálnice a zejména tunelů prakticky zmizely. Za cenu o pár hodin delší cesty přitom řidiči ušetří docela podstatné sumy. Za osobní auto to je například při cestě k Zadaru zhruba 100 kun (350 korun) v jednom směru, ke Splitu je pak úspora ještě o polovinu vyšší.

Vláda uvažuje, že bude dálnice pronajímat

Nepředpokládaný pokles výběru mýta navíc dělá vrásky i chorvatské vládě, která by měla do konce příštího roku zaplatit zhruba sedm miliard kun (24,5 miliardy korun), jež si na výstavbu dálnic vypůjčila. Objevují se tak návrhy pronajmout dálnice až na 30 let za jednorázovou platbu odhadovanou na 2,5 miliardy eur (61 miliard korun).

Lidovky.cz, ČTK