25. února 2011 14:41 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Sběrači kovů byli aktivnější. Na dráze se loni rozkradlo 28 milionů

Železniční trať (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Železniční trať (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Objem škod, které způsobili zloději barevných kovů na dráze, se loni zvýšil o více než čtvrtinu na téměř 28 milionů korun. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) proto chystá posílení ostrahy železnice.

"Cílem je maximálně zefektivnit bezpečnost klíčových činností SŽDC. Rozhodnutí vyplývá z provedené analýzy bezpečnostních rizik. Ke zvýšení firemní bezpečnosti dochází také v souvislosti s připravovaným převodem zaměstnanců obsluhy dráhy od akciové společnosti České dráhy," uvedl Tomáš Drvota ze SŽDC.

Státní firma se chce více zaměřit na zvládání nevojenských krizových stavů a zachování kontinuity podnikání tak, aby minimalizovala ekonomické ztráty vzniklé přerušením provozování dráhy. To velice často způsobují vedle nepříznivého počasí právě krádeže kovových součástí železniční dopravní infrastruktury. Nejčastěji jsou to součásti trakčního vedení nebo sdělovací a zabezpečovací kabely.

SŽDC zároveň plánuje rozšířit počet specialistů, kteří se zabývají prevencí ztrát. Ti budou koordinovat firemní bezpečnost a řešit bezpečnostní incidenty.

SŽDC se v Česku stará o 9500 kilometrů kolejí. Od roku 2004 správa zajišťuje výstavbu a modernizaci nových tratí. Firma nyní zaměstnává zhruba 9500 lidí, od poloviny roku se má jejich počet zdvojnásobit přesunem zaměstnanců Českých drah. SŽDC totiž převezme řízení provozu na železnici, z drah pod ní přejdou mimo jiné výpravčí, signalisté a hláskaři.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!