17. května 2011 12:48 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Schváleno. Po Praze se bude jezdit za 32 korun

Pražské metro (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské metro (ilustrační foto). | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Pražští radní schválili zdražení jednorázových jízdenek MHD. Cestující si od 1. července připlatí šest korun, zároveň se prodlouží platnost jízdenky a dosud nepřestupní se stane přestupní. Dlouhodobé kupony se zdražovat nebudou. Tarifní změny se však nelíbí opozici.

Podle dřívějších informací z magistrátu se předplatné, které si lidé zajistí přes kartu opencard, nezvýší až do roku 2014, tedy do konce volebního období. Od začátku července budou také nově hromadnou dopravou jezdit zdarma děti do 15 let a důchodci od 65 roků.

Za kolik se bude jezdit a kdo ušetří?

Za nepřestupní jízdenku, která nyní stojí 18 korun, cestující od července zaplatí 24 korun, za přestupní nově zaplatí místo 26 korun 32. Na levnější lístek budou moci lidé nově jezdit 30 minut, dosud to bylo o deset minut méně. Dražší jízdenka bude platit místo 75 minut 90.

Od 1. července budou jezdit zdarma děti do 15 let a senioři od 65 let. Dosud mohou městskou hromadnou dopravou v metropoli jezdit bezplatně pouze děti do deseti let a důchodci nad 70 roků.

Změna tarifů se nelíbí opoziční TOP 09. "Jedná se čistě o politické rozhodnutí, popírající odborná stanoviska a ovšem i zdravý rozum," napsal primátorovi Bohuslavu Svobodovi (ODS) šéf zastupitelského klubu TOP 09 Tomáš Hudeček.

Sleva jen s opencard
Nelíbí se mu například, že kvůli bezplatnému jízdnému si cestující odpovídajícího věku musí zařídit opencard. Dále kritizuje, že se jízdné zdraží lidem, kteří MHD využívají nepravidelně. Tito cestující budou podle Hudečka raději jezdit auty.

Magistrát počítá, že díky zdražení jízdného získá navíc 200 milionů korun. Rozšíření bezplatného cestování ale bude hlavní město stát podle odhadů 240 milionů korun. Propad zisků bude proto muset město dopravnímu podniku doplatit.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.