Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Se zavedením mýtného klesl počet kamionů o 13 procent

Kamion | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamion | foto: Shutterstock

PRAHA Na českých dálnicích v souvislosti se zavedením vyšších mýtných sazeb na konci pracovního týdne klesl počet kamionů o zhruba 13 procent. O téměř devět procent naopak narostl objem vybraných peněz. Dnes o tom informoval mluvčí českého mýtného systému David Šimoník.

 Mýtné brány v pátek od 15:00 do 21:00 zaznamenaly na českých dálnicích 15.418 kamionů nad 12 tun. Před týdnem, kdy ještě platila původní úprava, to bylo 17.675 vozidel a o týden dříve 16.687 nákladních vozů. Ve statistice podle Šimoníka nejsou zahrnuty vozy od 3,5 do 12 tun, neboť na ně se mýtné vztahuje až od začátku února a páteční srovnání by tak mohlo být zkreslené.

Předepsané mýtné v období zvýšených sazeb vzrostlo na 5,83 milionu Kč proti předchozímu pátku, kdy činilo 5,35 milionu korun. O týden dříve v pátek 22.

ledna mýtný systém ve stejné době vybral 4,99 milionu Kč.

Zvýšení pátečních sazeb schválila v lednu vláda na popud ministerstva dopravy. Velké kamiony platí mezi 15:00 a 21:00 o polovinu vyšší sazby, menší auta postihlo čtvrtinové zdražení.

Ministerstvo dopravy chce vyššími pátečními sazbami omezit počty kamionů na dálnicích v době, kdy jezdí nejvíce osobních aut. Regulace provozu pomocí mýta je podle ministra Gustava Slamečky lepší alternativou k úplnému zákazu jízd kamionů v pátek odpoledne, který dříve navrhovala vláda.

Slamečka přišel s návrhem poté, co uklidnil dopravce mírným, zhruba dvouprocentním, snížením mýtných sazeb v jiné dny. Dopravci proto považují návrh za kompromis, který je finančně vyrovnaný. Například za cestu z Prahy do Brna zaplatí kamion v pátek odpoledne o 400 korun více než v jiné dny a časy. Zdražení se však týká i autobusů, které vzhledem k jízdním řádům dálnice nevyklidí.

Počet vozidel, která se v sledovaném období 15-21 hodin pohybovala v mýtném systému: Datum Počet vozidel 22. ledna 16.687 29. ledna 17.675 5. února 15.418 (proti minulému pátku pokles o 12,8 %) Předepsané mýtné ve sledovaném období 15-21 hodin: Datum Předepsané mýtné (Kč) 22. ledna 4,993.653 29. ledna 5,351.852 5. února 5,825.026 (proti minulému pátku růst o 8,8 %)

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!