6. června 2019 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Šéf ČD Kupec připustil svůj nedobrovolný konec. Ve funkci ještě není ani rok

Miroslav Kupec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kupec. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Po pouhém tři čtvrtě roce zřejmě Miroslav Kupec opustí nejvyšší pozici u státního dopravce. Pro LN řekl, že ho o záměru odvolat jej z funkce šéfa Českých drah informoval náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

Už ve čtvrtek odpoledne bylo zřejmé, že zkušený železniční manažer Miroslav Kupec jako generální ředitel Českých drah ztratil tolik potřebnou politickou podporu. Premiér Andrej Babiš (ANO) při interpelacích ve sněmovně řekl, že Kupec – který vede státního dopravce od loňského září – dostatečně nenaplnil očekávání, že stabilizuje vedení společnosti.

A to přesto, že se za dobu jeho šéfování podařilo mimo jiné vyjednat výhodné dluhopisy, z nichž se například financují nákupy vlaků. ČD také udržely u agentury Moody’s ratingové hodnocení, což je důležité právě při shánění půjček. A v neposlední řadě se drahám podařilo obhájit většinu krajských tratí v konkurenci soukromých společností.

Pondělí ale podle všeho může být Kupcovým posledním dnem ve funkci, o jeho odvolání má jednat dozorčí rada ČD. Pro LN to připustil i sám generální ředitel a předseda představenstva poté, co mu o záměru řekl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

Miroslav Kupec.

Miroslav Kupec v sídle ČD.

„Z dozorčí rady ČD, která je k provedení změn v představenstvu kompetentní, mi nikdo nic neřekl. Nicméně po tom, co se tato informace objevila poprvé v tisku, mě navštívil první náměstek ministra dopravy a informoval mě záměru ministra,“ sdělil LN Kupec, který v minulosti například vedl pražské vlakové depo a v čele Českých drah kladl důraz především na rozvoj osobní dopravy a opravárenských kapacit, z nichž plánoval učinit jednu z klíčových částí obchodního modelu ČD.

Důvody plánovaného odvolání se od náměstka Čočka údajně nedozvěděl.

„Pouze to, že ministr dopravy má jinou představu o osobě, která povede ČD.“ Podle informací LN je jedním z hlavních kandidátů Václav Nebeský. Jde o náměstka ministryně pro místní rozvoj a zároveň člena řídícího výboru ČD. To je orgán složený z politických nominantů, kteří volí dozorčí radu dopravce. A ta pak následně vybírá manažerský tým – představenstvo.

Téma rozkývané židle pod Miroslavem Kupcem přinesla na čtvrteční jednání sněmovny komunistická poslankyně Květa Matušovská. Ve středu o něm informoval deník Zdopravy.cz. Matušovská se premiéra se při interpelacích zeptala, zda je cílem možného odvolání Kupce „destabilizovat a oslabit státní akciovku“. Babiš jí opáčil, že vláda se snaží o pravý opak.

Babiš: Chce to lepší prostředí

„Hlavní očekávání kladené na pana předsedu představenstva, které spočívalo v úkolu stabilizovat vedení Českých drah, nebylo bohužel dostatečným způsobem naplněno. Věřím, že se panu ministrovi (dopravy Vladimíru Kremlíkovi za ANO - pozn. red.) spolu s dozorčí radou podaří v krátké době nastavit lepší prostředí,“ popsal premiér.

Kupcovi vyčetl mimo jiné odchody z pětičlenného představenstva, které firmu řídí. V květnu pak ve vedení podniku skončil po necelých čtyřech měsících  Michal Heřman, manažer zodpovědný za oblast správy majetku.

Kupec pak v reakci odpovědnost za tento odchod odmítl jako důkaz personální nestability podniku. Heřman se podle něj rozhodl ani ne měsíc po nástupu na svou pozici ucházet o místo generálního ředitele společnosti OKD a podařilo se mu uspět ve výběrovém řízení. O tom, jak Heřman vyměnil železniční koleje za černé uhlí jako první v květnu informovaly LN.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.