13. srpna 2009 9:23 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Šéf Českých drah Žaluda: V novinách teď vypadám jako prase

Petr Žaluda, generální ředitel Českých drah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Žaluda, generální ředitel Českých drah | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Šéf státních drah nečekal silnou reakci, jakou vyvolal jeho plán na osekání firemních nákladů. Především ho zaskočilo, že se o něm tak často píše v novinách.

* LN Vy si nemyslíte, že když ČSSD vyhraje volby a sestaví vládu, tak budete odvolán?

Od té doby, co jsem nastoupil, tak to samozřejmě pořád vnímám. Je to riziková funkce ve firmě vlastněné státem. To je součást té práce. Kdybych měl přemýšlet nad tím, kdy se co změní, tak bych to vůbec nemohl dělat. Děláte rozhodnutí v horizontu několika let a nemyslíte na to, co bude, až bude. Je to svobodné rozhodnutí vlastníka a tak to beru. Možná trochu fatalisticky, ale tak to je.

LN Řekl jste, že když jste sem nastoupil, byl tu binec. Za to ale nese odpovědnost váš předchůdce, který dnes řídí ČD Cargo.

Tohle nikdy nechci hodnotit. Patnáct let jsem fungoval v soukromé sféře, kde jsem byl vycvičený. Byly to zahraniční firmy, kde se všechno musí tak a tak vykazovat, na to existuje systém, všechno musíte obhajovat, dělá se plán, nic se neskrývá. Za to, že odhalíte negativa, vás nikdo nevyhazuje. Naopak. Máte nějaké standardní cíle, a když je plníte, tak se vám do toho nikdo neplete. S tím jsme sem přišli a zjistili jsme, že vykazování čísel je tady problematické. Nemohli jsme vykázat náklady krajům ani ministerstvu dopravy. A u toho marketingu - třeba byl někdo veden snahou, aby měl klid od médií. Ale to já dělat nebudu. Všechny náklady jsem ochoten si obhájit a myslím si, že v tomto ohledu jsme nejtransparentnější státní firma v České republice. Teď máme tři lidi, kteří nedělají nic jiného, než že se vyjadřují médiím k našim nákladům.

* LN To má přece být normální.

Ano, ale někdy je to vyčerpávající. Ptají se nás třeba, proč lítá ředitel vrtulníkem. Vy si jednou objednáte vrtulník, když letíte do Studénky, a v novinách napíšou, že generální ředitel se definitivně zbláznil, protože po masážních sedačkách v autě si pronajímá vrtulník. To v těch novinách fakt vypadáte jako prase! A to není moc příjemné.

Celý rozhovor s ředitelem Českých drah si přečtěte v čtvrtečním vydání deníku