2. října 2015 17:45 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Šéf dopravního podniku přežil útok Krnáčové. Dozorčí rada Ďuriše podržela

Jaroslav Ďuriš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Ďuriš | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

PRAHA Dozorčí rada pražského dopravního podniku (DPP) v pátek neodvolala generálního ředitele Jaroslava Ďuriše. O budoucnosti městské firmy bude vedení podniku jednat s pražskými radními. Uvedl to primátorčin náměstek a předseda dozorčí rady Petr Dolínek (ČSSD).

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) ale České televizi řekla, že se podle jejích informací dozorčí rada shodla, že je výměna vedení podniku potřebná. Krnáčová minulý týden řekla, že by měl Ďuriš v čele společnosti skončit. Další jednání dozorčí rady se koná 21. října.

„K odvolání ředitele dnes nedošlo. Dozorčí rada bude nadále jednat o budoucnosti firmy s vlastníkem, tedy městem. Do dalšího jednání dozorčí rady očekávám standardní fungování podniku včetně jeho ředitele,“ řekl Dolínek.

Valnou hromadu podniku tvoří jedenáctičlenná rada hlavního města. Podle Krnáčové Ďuriš odejde. „Jednání bylo vedeno tímto směrem. Poslední věta pana Dolínka byla, že buď pan ředitel odejde s poděkováním, nebo odejde sám,“ prohlásila v ČT.

Jsem velice ráda, že se dozorčí rada ztotožnila s názorem, že je potřeba urychleně jednat, a nahradit v podstatě nefunkční vedení funkčním,“ řekla dál. „Změna je potřebná. Společnost nevykazuje dobré výsledky. Já jsem mu (Ďurišovi) několikrát řekla, že očekávám od něj změnu, ale žádná nepřišla,“ dodala.

Podle člena dozorčí rady a zástupce odborářů v radě Jiřího Obitka ale dozorčí rada personální otázky neprobírala. Debatovala pouze o tom, zda musí být generální ředitel DPP i předsedou představenstva. „Dozorčí rada pouze požaduje, aby se vlastník, tedy Praha, zabýval dalším směřováním podniku a definoval další kroky,“ řekl Obitko. To potvrdil i Dolínek. „V tuto chvíli nejde o pana ředitele, ale o celkové směřování DPP,“ řekl.

Manažerské chyby

Krnáčová minulý týden v rozhovoru s ČTK obvinila Ďuriše z manažerských chyb. Podle neoficiálních informací o výměnu ředitele podniku usiluje šéf ANO Andrej Babiš. Server neovlivní.cz ve čtvrtek uvedl, že Babiš kvůli výměně ředitele apeloval na členy zastupitelského klubu pražské ANO.

V pátek Babiš označil tyto informace za spekulace. „Nebudu komentovat každou spekulaci,“ uvedl v SMS. „Andrej Babiš jasně řekl, že by si přál, aby v dopravním podniku došlo ke změně, jakou jsme požadovali od začátku našeho vstupu na tuto radnici. A to se momentálně děje,“ řekla v pátek v ČT k úterní schůzce zastupitelů primátorka.

Babiš dodal, že pražský dopravní podnik je symbolem korupce a odpovědnost za jeho hospodaření nese jeho vedení. „DPP je z hlediska jeho nedávné historie jeden ze symbolů korupce na pražském magistrátu,“ uvedl. „Jestli podnik hospodaří hospodárně a transparentně, je zodpovědnost vedení podniku a dozorčí rady,“ dodal.

Ďuriš, který bude příští týden ve funkci dva roky, pochybení už v uplynulých dnech odmítl. Dolínek, který páteční jednání rady svolal, dříve řekl, že nejlepším řešením by bylo vypsat otevřené výběrové řízení. V něm by Ďuriš pozici mohl obhajovat, ten se ale do případného tendru odmítá hlásit.

ČTK