16. října 2011 13:34 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Šéf drah: Jančurovy stížnosti se nebojíme

Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda (vlevo) a majitel společnosti Student Agency Radim Jančura byli hosty nedělního diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda (vlevo) a majitel společnosti Student Agency Radim Jančura byli hosty nedělního diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce. | foto: ČTK

PRAHA České dráhy se neobávají zásahu antimonopolního úřadu. Nedávno zlevněné jízdné na určitých trasách totiž podle generálního ředitele drah Petra Žaludy není levnější než ceny konkurenční společnosti RegioJet podnikatele Radima Jančury.

"Naše ceny na trase Praha-Ostrava jsou stejné nebo vyšší než u RegioJetu," řekl v Otázkách Václava Moravce Žaluda. V pořadu tvrdil, že jízdenka ČD z Prahy do Ostravy stojí 295 korun, což je stejná cena, kterou nabízí RegioJet. Dráhy tak nemají obavu, že jim antimonopolní úřad akční jízdné zruší.

Jančura si v tu chvíli nasadil červený klaunský nos. Reagoval tak na dřívější vyjádření Žaludy, který označil Regiojet za Jančurův cirkus. Červený nos si poté nasazoval vždy, když podle něj šéf ČD ve studiu lhal.

Majitel společnosti Student Agency Radim Jančura s klaunským nosem

Majitel společnosti Student Agency Radim Jančura s klaunským nosem

Dohadování o tom, kdo vlastně divákům lže, se několikrát zvrhlo v hádku, během které nebylo nikomu z účastníků pořádně rozumět.

Na nízké ceny, které mají zlikvidovat konkurenční soukromé dopravce, si u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže stěžuje majitel RegioJet Radim Jančura. Ten v pořadu zmínil, že nové slevy ČD mu zatím cestující neubraly. Naopak prý počet přepravených roste. Nástup RegioJetu podle Žaludy nezpůsobil ani úbytek cestujících národnímu dopravci.

Podívejte se na nové ceny jízdenek

Zlevněné jízdné platí od 3. října pouze na tratích mezi Prahou a Brnem, Zlínem, Ostravou a Hradcem Králové. Podle Jančury si dráhy záměrně vybraly trasy jeho autobusové společnosti Student Agency. Vyzval proto šéfa ČD, aby zlevnil všude. „Zlevnili jsme tam, kde potřebujeme cestující udržet,“ přiznal Žaluda.

Šéfové obou dopravních firem také uvedli, že koncem roku zvýší ceny jízdného kvůli vyšší sazbě DPH. U Českých drah to bude zdražení kolem čtyř až pěti procent. Zhruba čtyřprocentní zdražení chystá také RegioJet, uvedl Jančura. Snížená desetiprocentní sazba DPH vzroste od příštího roku na 14 procent. Od dalšího roku se obě sazby sjednotí na 17,5 procenta.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK