6. ledna 2014 17:47 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Šéf drah Zelený opět neuspěl s prodloužením smlouvy

Generální ředitel ČD Dalibor Zelený. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel ČD Dalibor Zelený. | foto: ČTK

PRAHA Šéf Českých drah Dalibor Zelený ani napodruhé u dozorčí rady neuspěl s prosazením tříleté manažerské smlouvy. Stávající dohoda mu přitom vypršela na konci loňského roku. Definitivní podmínky, za kterých bude Zelený nadále České dráhy řídit, projedná dozorčí rada na konci měsíce.

Do té doby bude platit překlenovací smlouva, kterou dnes šéfovi drah dozorčí rada posvětila, řekl místopředseda Odborového sdružení železničářů (OSŽ) a zároveň člen dozorčí rady Vladislav Vokoun. Diskusi o prodloužení stávající manažerské smlouvy rada poprvé odložila vloni v prosinci.

"Co se dá uplatnit ze smlouvy z loňského roku bude obsaženo i v překlenovací smlouvě," uvedl Vokoun. Generální ředitel tak dostane jen zaručenou část mzdy, která vloni tvořila 250.000 korun měsíčně. Pohyblivá složka odpovídající dalším 150.000 korunám by podobně jako vloni měla být vyplacená v souvislosti s ekonomickými výsledky státního dopravce.

ČTĚTE TAKÉ:

Konkrétní parametry (konečné) manažerské smlouvy managementu Českých drah musí být ještě projednány za účasti současného a budoucího vedení ministerstva dopravy, uvedl mluvčí drah Radek Joklík.

 Na základě těchto jednání budou připraveny manažerské smlouvy, o kterých dozorčí rada rada rozhodne na řádném zasedání 30. ledna, dodal s tím, že do té doby nebude dopravce další podrobnosti komentovat.

Zelený do čela Českých drah nastoupil krátce po rozsáhlé personální výměně původního managementu, kterou krátce po svém nástupu prosadil ministr v demisi Zdeněk Žák (SPOZ). Tehdy se z vedení ČD musel poroučet jeho dlouholetý šéf Petr Žaluda, kterému Žák vyčítal přílišné zadlužení společnosti.

Proti dalším personálním rozhodnutím v Českých drahách dlouhodobě přesahujícím mandát současné dosluhující vlády už dříve vystoupili lídři koalice Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO). Takovéto změny musí provést až nová vláda s plným politickým mandátem, uvedli v otevřeném dopise předsedové obou stran. Revidovat některá Žákova personální rozhodnutí chce i nastupující ministr dopravy Antonín Prachař (ANO).

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!