Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Šéf drah Zelený opět neuspěl s prodloužením smlouvy

Generální ředitel ČD Dalibor Zelený. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel ČD Dalibor Zelený. | foto: ČTK

PRAHA Šéf Českých drah Dalibor Zelený ani napodruhé u dozorčí rady neuspěl s prosazením tříleté manažerské smlouvy. Stávající dohoda mu přitom vypršela na konci loňského roku. Definitivní podmínky, za kterých bude Zelený nadále České dráhy řídit, projedná dozorčí rada na konci měsíce.

Do té doby bude platit překlenovací smlouva, kterou dnes šéfovi drah dozorčí rada posvětila, řekl místopředseda Odborového sdružení železničářů (OSŽ) a zároveň člen dozorčí rady Vladislav Vokoun. Diskusi o prodloužení stávající manažerské smlouvy rada poprvé odložila vloni v prosinci.

"Co se dá uplatnit ze smlouvy z loňského roku bude obsaženo i v překlenovací smlouvě," uvedl Vokoun. Generální ředitel tak dostane jen zaručenou část mzdy, která vloni tvořila 250.000 korun měsíčně. Pohyblivá složka odpovídající dalším 150.000 korunám by podobně jako vloni měla být vyplacená v souvislosti s ekonomickými výsledky státního dopravce.

ČTĚTE TAKÉ:

Konkrétní parametry (konečné) manažerské smlouvy managementu Českých drah musí být ještě projednány za účasti současného a budoucího vedení ministerstva dopravy, uvedl mluvčí drah Radek Joklík.

 Na základě těchto jednání budou připraveny manažerské smlouvy, o kterých dozorčí rada rada rozhodne na řádném zasedání 30. ledna, dodal s tím, že do té doby nebude dopravce další podrobnosti komentovat.

Zelený do čela Českých drah nastoupil krátce po rozsáhlé personální výměně původního managementu, kterou krátce po svém nástupu prosadil ministr v demisi Zdeněk Žák (SPOZ). Tehdy se z vedení ČD musel poroučet jeho dlouholetý šéf Petr Žaluda, kterému Žák vyčítal přílišné zadlužení společnosti.

Proti dalším personálním rozhodnutím v Českých drahách dlouhodobě přesahujícím mandát současné dosluhující vlády už dříve vystoupili lídři koalice Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO). Takovéto změny musí provést až nová vláda s plným politickým mandátem, uvedli v otevřeném dopise předsedové obou stran. Revidovat některá Žákova personální rozhodnutí chce i nastupující ministr dopravy Antonín Prachař (ANO).

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.