9. července 2009 17:01 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Šéf ICAO odmítá výzvu k vytvoření globální černé listiny aerolinek

Letadlo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo | foto: Shutterstock

Šéf Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) Roberto Kobeh González odmítl návrh evropského komisaře pro dopravu Antonia Tajaniho na vypracování celosvětového seznamu nebezpečných leteckých společností, tzv. černé listiny. EU přišla s návrhem koncem minulého měsíce poté, co se jemenské letadlo se 153 lidmi na palubě zřítilo do rozbouřeného moře u Komorských ostrovů v Indickém oceánu.

"To, že odradíme cestující od toho, aby na některých trasách využívali určitá letadla nebo určité aerolinky, nutně neznamená snížení nehod," řekl Gonzalez novinářům.

Stáhněte si: Černá listina aerolinek zakázaných v EU


"V současnosti nemohu podporovat vznik celosvětové černé listiny, protože k tomu nemám mandát od zemí ICAO, ale plně souhlasím s komisařem Tajanim, že musíme spolupracovat," dodal.

V Evropské unii v současnosti existuje seznam leteckých společností, které z bezpečnostních důvodů nesmějí létat do žádné ze zemí bloku. Ten lze najít na internetu. Tajani navrhl vytvořit světovou černou listinu podobnou té unijní.

První seznam rizikových aerolinií společný pro celou unii zveřejnila EK v březnu 2006. Společný seznam má předejít situacím, kdy jedna společnost byla zakázána pouze v některých členských zemích.

Na sladění dílčích zákazů z jednotlivých států se EU dohodla po sérii leteckých katastrof, které si vyžádaly mnoho obětí mezi evropskými cestujícími.

Na seznamu celkově převažují africké aerolinky a obsahuje též například většinu leteckých společností z Indonésie. Z Evropy jsou na černé listině také třeba tři letecké společnosti z Ukrajiny.

Lidovky.cz, ČTK