29. července 2014 12:22, aktualizováno  16:52 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pátý šéf během roku. Kubiše střídá v čele ŘSD manažerka z Agrofertu

Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kubiš po čtyřech... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kubiš po čtyřech... | foto: ČTK

PRAHA Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kubiš po čtyřech měsících ve funkci končí. Ředitelství dočasně povede šéfka správního úseku Soňa Křítková, dokud se ve výběrovém řízení nepodaří najít nového generálního ředitele. Oznámil to řekl ministr dopravy Antonín Prachař.

Podle ministra Kubiš odstoupil poté, co zvážil požadavky, které na něj do budoucna ministerstvo dopravy vzneslo.

Kubiš řídil ŘSD čtyři měsíce, Křítková se stává pátým šéfem organizace během jediného roku. Manažerka dříve pracovala v Agrofertu, který vlastní ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Odstoupením překvapil

"Úkoly, které byly stanoveny do budoucna, se kterými se chceme vypořádat, vedly k tomu, že pan generální ředitel navrhl rezignaci," řekl Prachař. Rezignaci, kterou ministr už přijal, Kubiš nabídl při pravidelné pondělní schůzce. Rozhodnutí šéfa ŘSD bylo podle ministra překvapením.

Soňa Křítková.

Soňa Křítková.

Mezi úkoly, které má ŘSD do konce roku splnit, patří podle Prachaře řada tendrů na významné stavební zakázky a restrukturalizace závodů ŘSD s cílem omezit počet krajských správ. Příkladem je uvažované sloučení správy v Pardubickém a Královéhradeckém kraji.

Neschopnost a korupce?

Nové vedení se rovněž bude muset vypořádat s problémy z minulosti, kterými je podle ministra opakované porušování rozpočtové kázně a zadávání víceprací na stavbách v rozporu se zákonem. Těchto úkolů je hodně, dodal ministr s tím, že rezignaci Kubiše rozumí.

ŘSD se v poslední době potýká s mnoha personálními změnami, které vzešly ze sporů bývalého vedení ŘSD s odvolanou vedoucí úseku kontroly kvality Miloslavou Pošvářovou. Poukazovala na nekompetenci a korupční prostředí ve státní organizaci a nakrátko se stala poradkyní ministra Prachaře. Ten chtěl situaci v ŘSD změnit kompletní výměnou vedení ŘSD, kterou měl na starosti právě Kubiš.

Finance vedl už dříve

Kubišovo působení na ředitelství šéf dopravy hodnotil pozitivně. Za Kubišovy úspěchy považuje zahájení prací na dostavbě hradecké dálnice D11 nebo pokrok v přípravě na odstranění sesuvu na dálnici D8.

Před letošním nástupem do funkce Kubiš působil jako finanční ředitel tuzemské pobočky IT společnosti Atos IT Solutions a předtím řídil finance v další IT společnosti NESS Czech. Skutečnost, že neměl zkušenosti z oblasti výstavby silnic, nepovažoval ministr dopravy za výrazný handicap.

Skončí začátkem srpna

Naopak to podle něj představovalo záruku, že není spojený s lidmi, kteří ŘSD před ním řídili. Kubiš ihned po svém jmenování vyměnil většinu vedení ŘSD a spustil kontroly připravovaných výběrových řízení na významné stavební zakázky.

Čtyřiačtyřicetiletý Kubiš ve funkci oficiálně skončí 1. srpna. Poté mu poběží dvouměsíční výpovědní lhůta a bude mít rovněž nárok na standardní odstupné, dodal Prachař. Zlatý padák spojený s konkurenční doložkou šéf státního silničního investora nedostane, uvedl Prachař. Ten Kubišovi nabídl nižší pozici v ŘSD, kterou ale odstupující šéf ředitelství odmítl.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.