10. května 2012 12:08, aktualizováno  15:31 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Další Bártův člověk končí. Dobeš odvolal šéfa ŘSD Porubu

René Poruba, pověřen řízením ŘSD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy René Poruba, pověřen řízením ŘSD | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Šéf Ředitelství silnic a dálnic René Poruba ve funkci skončí. Ministr dopravy Pavel Dobeš mu oznámil, že za něj hledá nástupce, kterého chce jmenovat do dvou týdnů. Sdělil to mluvčí ministerstva Martin Novák.

O odvolání Poruby se spekulovalo v souvislosti s čistkou spojenou s odstraňováním lidí napojených na neoficiálního šéfa Věcí veřejných Víta Bárty. Minulý měsíc o posty přišli například šéf Správy železniční dopravní cesty Pavel Habarta a Dobešův náměstek Daniel Bartek.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nemůžeme říct že (Poruba - pozn. red.) končí dneškem nebo pondělkem. Kdykoliv během těchto dvou týdnů, až pan ministr oznámí nové jméno, pan Poruba automaticky skončí ve své funkci a vrátí se na původní funkci ve společnosti." řekl mluvčí ministerstva Martin Novák. Předtím, než byl pověřený řízením ŘSD, vedl Poruba úsek výstavby. Důvody pro personální výměnu na postu šéfa ŘSD úřad komentovat nebude.

"Informace médií jsou spekulativní," tvrdí Poruba

S tímto prohlášením ale René Poruba zásadně nesouhlasí. "Informacím z médií o změnách ve vedení na ŘSD nemohu uvěřit, pan ministr několikrát avizoval vypsání standardního výběrového řízení na pozici generálního ředitele, kterého se budu moci zúčastnit. Až do obdržení písemného rozhodnutí ministra dopravy Pavla Dobeše budu informace považovat za spekulativní," uvedl Poruba.

Poruba také přiznává, že se tlaky na jeho osobu se už delší dobu stupňují především kvůli právě probíhajícímu sporu o úsek dálnice D4708. "Tyto tlaky vycházejí z okruhu skupin, jejichž snahou je dohodnout se se zhotovitelem zvlněné komunikace, a to bez ohledu na škodu, která může být způsobena státu," píše ve svém stanovisku Poruba.

Ministr Pavel Dobeš je podle Poruby pod stejným tlakem. Ten se podle něj navíc stupňuje s přebíráním dalších úseků silničních komunikací, které vykazují podobné vady, jako je tomu u zvlněného úseku dálnice D4708.

Na nového ředitele čeká stavba dálnic i spor s Eurovií

Nový ředitel bude podle ministerstva dopravy odpovědný zejména za modernizaci brněnské dálnice, dokončení dálnice D8, realizace PPP projektu na D3 či části obchvatu kolem Přerova, uvedl Dobeš. Jedním z jeho hlavních úkolů bude i vyřešení sporů se zhotovitelem - společností Eurovia CS o ostravský úsek D47, na kterém ŘSD reklamuje celkem 901 vad. "Dořešení sporu znamená, že tato komunikace bude opravena a uvedena do odpovídajícího stavu," doplnil Dobeš.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?