2. července 2009 18:13, aktualizováno  18:29 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Šéf SkyEurope Jason Bitter rezignoval, firma bojuje o život

Letadlo slovenské společnosti SkyEurope | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo slovenské společnosti SkyEurope | foto: ČTK

PRAHA Generální ředitel a předseda představenstva slovenských nízkonákladových aerolinií SkyEurope Jason Bitter rezignoval na své funkce ve firmě. Oznámil to mluvčí firmy Tomáš Kika s tím, že se tak stalo po vzájemné dohodě.

Špatný byznys SkyEurope

Společnost od svého vzniku nevykázaly zisk. Čistá ztráta firmy stoupla za první pololetí fiskálního roku o téměř 12 procent na 31,93 milionu eur
(854,7 milionu Kč). Provozní výnosy za šest měsíců do konce března klesly o 15,7 procenta na 84,81 milionu eur.

SkyEurope se potýkají s dluhy a fungují v režimu soudní ochrany před věřiteli. Ve funkci předsedy představenstva Bittera nahradí finanční ředitel Nick Manoudakis, zároveň převezme jeho manažerské povinnosti.

Manoudakis má společnost provést obdobím restrukturalizace dluhu. Podle šéfa dozorčí rady firmy Jordana Karatzase stojí firma na křižovatce a musí provést finanční reorganizaci. "Pod vedením Nicka Manoudakise bude proces plně pokračovat," uvedl Karatzas.

Navíc mají problém s letadly - obsluha na pařížském letišti Orly jim neopatrnou manipulací poškodila ve středu večer stroj. Informaci serveru iDnes.cz potvrdil Francis Gisselman, představitel společnosti Alyzia, která na letišti všechny úkony kolem stojících letounů a pohybu cestujících zajišťuje. 

Při odsouvání nástupního mostu od dveří Boeingu 737, ve kterém už cestující seděli, se utrhl kabel zajišťující přívod elektrického proudu do letadla po dobu, kdy na ploše stojí. Jeho konec se zachytil o zvedák předního kola letounu a poškodil ho, sdělil Gisselman. Letadlo tak nebylo schopné provozu.

Pařížské letiště Orly na konci června zadrželo letadlo
SkyEurope kvůli nesplněným finančním závazkům ze strany aerolinií. Podobné problémy řešily SkyEurope také na letištích v Rumunsku a Bulharsku.

Aerolinky požádaly o ochranu před věřiteli, aby získaly čas na
restrukturalizaci dluhu a jednání s investory. V režimu ochrany před
věřiteli je firma chráněna proti vymáhání dluhů pocházejících z minulosti v celé unii.

Po ČSA jsou druhým největším pravidelným dopravcem na pražském letišti v Ruzyni.

ČTK