22. května 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Šéf správy železnic Kolář končí, ve funkci ho nahradí Surý

Jiří Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Kolář | foto: České dráhy

PRAHA Generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Jiří Kolář končí ve funkci. O odvolání rozhodla ve středu Správní rada. Krok je součástí změny v organizaci společnosti. Od června ji tak povede nynější brněnský oblastní ředitel Pavel Surý.

Důvodem pro Kolářovo odvolání jsou podle správní rady změny v organizaci spojené s převodem části majetku Českých drah. Jde především o nádražní budovy a další majetek, který drahám zůstal po rozdělení původní státní společnosti České dráhy na dopravce a správce infrastruktury v roce 2003.

I po odvolání by Kolář mohl ve správě železnic zůstat, bylo mu nabídnuto místo jednoho z náměstků nového generálního ředitele.

Spekulovalo se již dlouho

O odvolání Koláře se v médiích spekulovalo například při nástupu bývalého ministra dopravy Zdeňka Žáka loni v létě a opět poté, co nynější šéf resortu Antonín Prachař v březnu kompletně obměnil správní radu SŽDC. Právě ta má v kompetenci odvolání generálního ředitele.

ČTĚTE TAKÉ:

Šéfem správy železnic se stal Kolář v dubnu 2012, poté co zvítězil v otevřeném výběrovém řízení, nahradil Pavla Habartu. Ten byl vedením organizace pověřen pouze dočasně, protože k jejímu řízení neměl požadovanou dostatečně dlouhou praxi ve vedení železniční společnosti.

Kolář působí na železnici od roku 1983, kdy nastoupil k tehdejším Československým státním drahám. Od roku 1999 pracoval jako ředitel Obchodně provozního ředitelství v Ústí nad Labem a od roku 2005 byl náměstkem generálního ředitele.

Lidovky.cz, ČTK

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na Lidovky.cz