Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Šéf Uberu hájil v Davosu prospěšnost služby pro světovou ekonomiku

Francouzští taxikáři stávkují proti společnosti Uber. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzští taxikáři stávkují proti společnosti Uber. | foto: Reuters

DAVOS Podle diskuse na světovém ekonomickém fóru v Davosu mají být technologie řešením řady aktuálních problémů, ale mohou také vytvořit potíže nové. Německo se například obává, že sdílení automobilů by mohlo omezit jejich výrobu a tudíž negativně ovlivnit tamní průmysl.

Sdílení aut vnímají jako velkou příležitost především nové a dynamické firmy z digitální oblasti, nové obchodní modely a způsoby vlastnictví a využívání vozů však zkoumají i samotné automobilky.

V Davosu snad poprvé nahlas zazněla obava, že sdílení aut by mohlo přinést potíže pro ekonomiky zemí, které se zaměřují na výrobu vozů a subdodávky pro automobilový průmysl.

S tím však nesouhlasí například Travis Kalanick, spoluzakladatel a šéf služby Uber.

„My jsme ale také důležitou součástí řešení. Pokud budete moci jezdit levněji a bude to snazší, budete dopravu autem využívat častěji,“ ujišťoval Kalanick nepřímo i českou ekonomiku, že celkové dopady inovací budou pozitivní. Počet vyrobených aut by se tak podle něj snižovat nemusel.

Uber navíc svým fungováním v podstatě pomáhá majitelům vozů snížit náklady na jejich provoz. Služba totiž umožňuje řidičům fungovat v podstatě jako taxi s vlastním vozem. Výdělek pak mohou použít na provoz auta v době, kdy jej potřebují výhradně jen oni. Firma funguje v 67 zemích světa ve stovkách měst a patří k největším hráčům na poli sdílení mobility.

Není samozřejmě sama, k jejím největším konkurentům patří například Lyft, který se zatím soustředí na americký trh. Vyzyvatelem Uberu je i francouzský startup BlaBlaCar, který nedávno prostřednictvím akvizice služby Jízdomat.cz vstoupil i na český trh. Firma se na rozdíl od amerických konkurentů soustředí na opravdovou podstatu spolujízdy.

Společně tyto firmy vytváří nové příjmy a obraty, které tak mohou alespoň částečně kompenzovat případný pokles v jiných částech ekonomiky. Jestli ale nakonec přinesou podobné služby nižší poptávku po automobilech, to ukáže až čas.

Jak funguje Uber a jaké druhy služeb po světě nabízí čtěte už v pondělí v magazínu Index LN. Na stáncích s Lidovými novinami.

Magazín Index LN vychází 25: ledna v Lidových novinách
,

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....