7. září 2009 11:17 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Šéfové ČSA budou jednat s odboráři, dohlédne na ně Janota

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto: Lidové noviny

PRAHA Dnešního jednání osmi odborových organizací Českých aerolinií s vedením firmy o snížení mezd se mimořádně zúčastní i ministr financí Eduard Janota. Všechny tři strany by měly zasednout ke stolu v centrále ČSA ve tři hodiny.

Prezident aerolinií Radomír Lašák před dvěma týdny přišel s plánem, podle kterého by se snížily mzdy pilotů o 30 procent, u ostatních zaměstnanců by došlo k redukci o 15 procent. Pokud odbory na nabídku přistoupí, Lašák a další členové představenstva firmu opustí.

Lašák návrhem reagoval na dlouhodobou kritiku, kterou na jeho hlavu snášejí odbory, především piloti. Dnešní jednání zřejmě nebude jednoduché, neboť právě piloti se už minulý týden vyjádřili, že aktuální návrh je pro ně nepřijatelný. Piloti nejhlasitěji požadovali setkání s ministrem financí Janotou, který zastupujue stát jako majitele firmy. Janota Lašákův plán podporuje.

Ztráta aerolinek, která koncem roku zřejmě překročí dvě miliardy, je podle náměstka ministra financí Ivana Fuksy (ODS) zapříčiněna stejným dílem vysokými mzdovými náklady a cenovou válkou mezi leteckými přepravci.

Firma je nyní v procesu privatizace, kde zbyl jediný zájemce, konsorcium Unimex a Travel Service. To by mělo podat cenovou nabídku do konce září, následně vláda rozhodne, zda firmu za nabídnutou sumu prodá.

Pokud se prodej ČSA nezdaří, plánuje současné vedení propuštění až 860 zaměstnanců ze 4600, zúžení flotily letadel o šest strojů, omezení letového řádu a prodej dalšího majetku, například bezcelních obchodů.

Možnost, že by stát ztrátové společnosti v případě neprodání finančně pomohl, Fuksa jednoznačně vyloučil. Snížení mezd má podle něj, na rozdíl například od propouštění, přinést okamžitý efekt.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!