5. listopadu 2009 17:24 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Senát odmítl zákaz privatizace Letiště Praha, rozhodne sněmovna

Letiště Praha jako vlastnictví všeho lidu? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Praha jako vlastnictví všeho lidu? | foto: Shutterstock

PRAHA Senát odmítl vládě zákonem zakázat privatizaci ruzyňského letiště, jak by to chtěly ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. Ve sněmovně, kam se zákon vrací, ale tyto strany mohou Senát přehlasovat. Zamítnutí zákona podpořili senátoři z ODS a klubu TOP 09 a Starostové.

Předseda senátního podvýboru pro dopravu Jiří Nedoma (ODS) zamítnutí zdůvodnil především tím, že zákon nedůvodně zasahuje do práv moci výkonné. Nevymezuje jednoznačně, jaký majetek na letišti by se nesměl privatizovat.

Letišti Praha patří například prostory pro odbavování pasažérů, nikoli budova řízení letového provozu, podotkl senátor. Zákon podle něj ohrožuje další rozvoj letiště.

Ani podle předsedkyně klubu TOP 09 a Starostové Soni Paukrtové nebyla potřebnost zákona jeho autory dostatečně zdůvodněna. "Návrh se tváří jako zákon, přitom je to politická proklamace," uvedl Adolf Jílek z TOP 09.

"Svým způsobem je to možná i vyvlastňovací zákon," dodal člen klubu Jan Horník.

Prodej pražského letiště jako celku jedinému strategickému partnerovi schválila bývalá vláda Mirka Topolánka (ODS) počátkem loňského června. Tehdejší odhady prodejní ceny se pohybovaly kolem stovky miliard korun.

Nynější premiér Jan Fischer v květnu řekl, že jeho vláda zřejmě nerozhodne o privatizaci pražského letiště, ale v přípravě prodeje ruzyňského vzdušného přístavu se za jejího působení bude pokračovat.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!