5. srpna 2009 9:43 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Šestnáct stanic pro měření emisí končí, kvůli podvodům

Dostat technickou na auto, které není v pořádku, je stále těžší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dostat technickou na auto, které není v pořádku, je stále těžší | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo dopravy nechalo za letošní první půlrok zavřít 16 stanic měření emisí, v červenci pak jednu celou stanici technické kontroly (STK). Důvodem jsou podvody při kontrolách vozů, především ze strany techniků, kteří měří emise. Informace dnes přinesl Deník.

"Průměrně teď prověřujeme jednu stanici technické kontroly týdně. K nekalostem častěji podle našeho zjištění dochází u měření emisí," řekl Deníku mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Měření emisí bylo největším problémem už v loňském roce, kdy inspektoři provedli 45 přepadových kontrol a 25 stanic zavřeli. K tomu navíc uzavřeli také tři STK. V červenci zavřená STK byla v Sokolově. Řidičce, která z ní vyjela s "bezproblémovým" vozem, upadla přímo za jízdy celá zadní náprava a při nehodě se zranili čtyři lidé.

Kontrola se stále zlepšuje, chybí jen kamerový systém

Již téměř rok v Česku funguje systém, kdy každá prohlídka STK či samotné měření emisí je pod počítačovým dohledem úředníků MD. Ti mohou v reálném čase na obrazovce textově pozorovat všechny operace, které provádí technik v servisu. Stačí poté sledovat vytypované auto a při výjezdu ze stanice prověřit, co technik zapsal do protokolu a co se objevilo v centrálním počítačovém systému.

Podle šéfa Profesního sdružení STK Jiřího Rejmona stále systému chybí jeho propojení s kamerami. "Ten systém není špatný, ale je potřeba ho nadále vyvíjet. Na některých STK různé nekalosti pokračují a nezmění se to bez přítomnosti kamer," řekl Rejmon. Právě absence zákona, který by kamery povolil, je nyní největší brzdou dalších kontrol STK. Příslušná norma už sice leží ve sněmovně, ale poslanci ji už pravděpodobně do předčasných voleb nestihnou projednat.

V Česku nyní působí zhruba 350 stanic technické kontroly, z nichž zhruba pětina si kamery již pořídila, ačkoliv to zákon po nich zatím nevyžaduje, napsal Deník.