Úterý 22. září 2020svátek má Darina 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na papíře vyčistí zavalenou D8 firma AZ Consult. Odvodnění vyjde na 40 milionů

Sesunutý svah nad obcí Litochovice nad Labem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sesunutý svah nad obcí Litochovice nad Labem. | foto: MAFRA - Karel Pešek

PRAHA Studii na řešení sesuvu ústecké dálnice D8 dodá státu firma AZ Consult. Ve výběrovém řízení předložila podle Ředitelství silnic a dálnic nejvýhodnější nabídku. V minulosti už na projektu D8 pracovala. První vlna sanací loňského sesuvu bude stát zhruba 40 milionů korun.

Náprava sesuvu na severočeské dálnici D8 se bude řídit studií, kterou připraví společnost AZ Consult. Poradenskou firmu zvolilo Ředitelství silnic a dálnic ve výběrovém řízení. Cenu za její služby zatím úřad neuvedl.

Jde o společnost z Ústí nad Labem, která se věnuje projektování dopravních či vodohospodářských staveb. Mimo jiné i jejich sanacím. Její lidé se podíleli na projektování dálnic D5, D3, D11 i zmíněné D8.

První etapu sanace poničeného svahu bude odvodnění, které by mělo státní kasu vyjít na 40 milionů korun. O přesunu trasy silničáři neuvažují.

VÍCE K TÉMATU

"Předpokladem letošního zahájení prací v letošním roce je vyhlášení stavu nebezpečí. V případě, že Ústecký kraj tento stav nevyhlásí, práce začnou až v polovině roku 2015. Zbytečně se tak ztratí asi osm měsíců," říká ministr dopravy Antonín Prachař.

K nehodě došlo loni na začátku června. Kameny a hlína tehdy nejen pokryly kus dálnice nedaleko obce Dobkovičky, ale zasáhly také železniční trať či místní kamenolom.

Trasa zatím zůstane

Zahájení odtěžování horniny sesuvu by podle odhadů mohlo začít v polovině roku 2015. Na konci téhož roku by se na místo měli vrátit dělníci a pokračovat v přerušené výstavbě. Případná změna trasy, která by trasu dálnice odklonila od problematického místa, zatím není ve hře.

„V současné době nepočítáme se změnou vedení trasy, a to zejména s ohledem na termín dokončení a rozsah nákladů souvisejících s potenciální změnou,“ říká Soňa Křítková, která ŘSD vede poté, co na konci července odstoupil dosavadní šéf Jan Kubiš. 

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...