8. dubna 2009 13:48 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Seznam nebezpečných aerolinek se rozrostl

Rozhodnutí EU se v dotčených zemích výrazně dotklo cestovního ruchu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozhodnutí EU se v dotčených zemích výrazně dotklo cestovního ruchu | foto: ČTK

BRUSEL Evropská komise rozšířila seznam leteckých společností, které z bezpečnostních důvodů nesmějí létat do žádné ze zemí Evropské unie, o šest firem z Kazachstánu a všechny letecké společnosti ze západoafrického Beninu. Na takzvané černé listině se nově ocitla i thajská One Two Go Airlines a ukrajinská Motor Sich Airlines.

Z Kazachstánu nesmí do EU létat stroje aerolinek Company Kokshetau, ATMA Airlines, Berkut Air, East Wing, Sayat Air a Starline KZ. Kvůli negativnímu auditu Mezinárodní organizace civilního letectví komise udělila zákaz i všem aerolinkám, které získaly osvědčení v Beninu.

Komise dodala, že i přes nedávné zlepšení zůstávají na seznamu indonéské letecké společnosti. Indonéské aerolinky dostaly zákaz letů v roce 2007 po sérii leteckých neštěstí v zemi. Rozhodnutí EU se výrazně dotklo tamního cestovního ruchu, napsala agentura Reuters.

První seznam rizikových aerolinií, společný pro celou unii, zveřejnila EK v březnu 2006. Společný seznam má předejít situacím, kdy jedna společnost byla zakázána pouze v některých členských zemích. Na sladění dílčích zákazů z jednotlivých států se EU dohodla po sérii leteckých katastrof, které si vyžádaly mnoho obětí mezi evropskými cestujícími. Celý seznam nebezpečných aerolinií zájemci naleznou na internetových stránkách EU.

ČTK