Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Siemens představí první samořiditelnou tramvaj na světě, testovací jízdy proběhnou v Německu

Samořiditelná tramvaj od Siemensu a firmy ViP Potsdam bude mít premiéru v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samořiditelná tramvaj od Siemensu a firmy ViP Potsdam bude mít premiéru v... | foto: Siemens

BERLÍN Společnost Siemens společně s provozovatelem městské hromadné dopravy v Postupimi (ViP Potsdam) dokončila výzkum první autonomní tramvaje na světě. Nejprve se tramvaj představí na veletrhu InnoTrans 2018 v Berlíně, následně začne jezdit v reálném provozu v Postupimi.

„Tato světová premiéra ukazuje, jak aktivně utváříme mobilitu budoucnosti. Naše autonomní tramvaj může už v této fázi vývoje zvládnout základní provozní úkoly v reálné silniční dopravě. Vytvářením inteligentních vozidel a infrastruktury můžeme zajistit vyšší bezpečnost při cestování jak v městské, tak dálkové dopravě,“ sdělila Sabrina Soussan, ředitelka společnosti Siemens Mobility.

Vozidlo určené pro testování je vybaveno několika radarovými a kamerovými senzory, které slouží tramvaji jako „oči“. Komplexní funkční algoritmy slouží zase jako „mozek“ pro vyhodnocení dat o aktuální situaci v provozu.

Samořiditelná tramvaj od Siemensu a firmy ViP Potsdam bude mít premiéru v...

Díky umělé inteligenci tramvaj reaguje na světelnou signalizaci, zastavuje v zastávkách a také automaticky reaguje na potenciální nebezpečí, jako jsou například přecházející chodci a další vozidla, která potká. 

Testovací jízdy proběhnou v Německu, konkrétně v Postupimi nedaleko Berlína. Samořiditelná tramvaj bude jezdit na šestikilometrovém úseku během veletrhu InnoTrans 2018, jenž se koná od 18. do 21. září. 

Testovací tramvaj není určena pro komerční účely. Projekt Siemensu a firmy ViP Potsdam má za cíl odzkoušet autonomní vozidlo v reálných podmínkách a následně vyvíjet další testovací řešení. V Česku zatím podle informací Mariany Kellerové, která je ředitelkou komunikace v Siemensu, o autonomní tramvaj dopravci zájem neprojevili.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...