Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Siemens představí první samořiditelnou tramvaj na světě, testovací jízdy proběhnou v Německu

Samořiditelná tramvaj od Siemensu a firmy ViP Potsdam bude mít premiéru v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samořiditelná tramvaj od Siemensu a firmy ViP Potsdam bude mít premiéru v... | foto: Siemens

BERLÍN Společnost Siemens společně s provozovatelem městské hromadné dopravy v Postupimi (ViP Potsdam) dokončila výzkum první autonomní tramvaje na světě. Nejprve se tramvaj představí na veletrhu InnoTrans 2018 v Berlíně, následně začne jezdit v reálném provozu v Postupimi.

„Tato světová premiéra ukazuje, jak aktivně utváříme mobilitu budoucnosti. Naše autonomní tramvaj může už v této fázi vývoje zvládnout základní provozní úkoly v reálné silniční dopravě. Vytvářením inteligentních vozidel a infrastruktury můžeme zajistit vyšší bezpečnost při cestování jak v městské, tak dálkové dopravě,“ sdělila Sabrina Soussan, ředitelka společnosti Siemens Mobility.

Vozidlo určené pro testování je vybaveno několika radarovými a kamerovými senzory, které slouží tramvaji jako „oči“. Komplexní funkční algoritmy slouží zase jako „mozek“ pro vyhodnocení dat o aktuální situaci v provozu.

Samořiditelná tramvaj od Siemensu a firmy ViP Potsdam bude mít premiéru v...

Díky umělé inteligenci tramvaj reaguje na světelnou signalizaci, zastavuje v zastávkách a také automaticky reaguje na potenciální nebezpečí, jako jsou například přecházející chodci a další vozidla, která potká. 

Testovací jízdy proběhnou v Německu, konkrétně v Postupimi nedaleko Berlína. Samořiditelná tramvaj bude jezdit na šestikilometrovém úseku během veletrhu InnoTrans 2018, jenž se koná od 18. do 21. září. 

Testovací tramvaj není určena pro komerční účely. Projekt Siemensu a firmy ViP Potsdam má za cíl odzkoušet autonomní vozidlo v reálných podmínkách a následně vyvíjet další testovací řešení. V Česku zatím podle informací Mariany Kellerové, která je ředitelkou komunikace v Siemensu, o autonomní tramvaj dopravci zájem neprojevili.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...