8. prosince 2014 14:53 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Silničáři konečně mají nového šéfa. Horké křeslo obsadí Jan Kroupa

Nový šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa. | foto: ČTK

PRAHA Klíčová dopravní instituce se po měsících odkladů dočká nového šéfa. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) povede Jan Kroupa. Jde o bývalého vedoucího pražské pobočky této organizace, která rozděluje desítky miliard na dopravní stavby.

S novým ministrem dopravy Danem Ťokem tak konečně přichází dlouho očekávaná zpráva pro úřad, který je podle mnohých expertů v personálním rozkladu. Ťokův předchůdce nedokázal nejvyšší pozici v ŘSD obsadit od léta, kdy rezignoval Jan Kubiš.

Ředitelem ŘSD bude bývalý šéf pražské správy této organizace Jan Kroupa. „Je to člověk, který na ŘSD působil a úřad dobře zná. Nebude pro něj tedy problém hned druhý den začít pracovat,“ řekl Ťok. 

Nového šéfa v pondělí představil zaměstnancům ŘSD. Kroupa nahradí dočasnou generální ředitelku Soňu Křítkovou.

ČTĚTE TAKÉ:

Kroupa v čele Závodu Praha na ŘSD působil do letošního června, kdy jej odvolal tehdejší generální ředitel Jan Kubiš. Kubiš byl v dubnu dosazený ministrem Antonínem Prachařem. Kubiš, který stál za letošními rozsáhlými změnami managementu organizace, sám o měsíc později rezignoval.

„Na tuto věc je třeba se ptát pana Kubiše. Pokud našel někoho lepšího, bylo to jeho právo,“ vyjádřil se v pondělí nový šéf ŘSD Jan Kroupa. „Chci navázat na práci, kterou ŘSD udělalo. Je tu spousta odborníka, kteří můžou organizaci posunout.“

Ministr dopravy Dan Ťok (vpravo) představil nového šéfa ŘSD Jana Kroupu

Ministr dopravy Dan Ťok (vpravo) představil nového šéfa ŘSD Jana Kroupu

Kroupa dostal od ministra Ťoka za úkol zvýšit transparentnost organizace, aby bylo patrnější, za co silničáři utrácejí veřejné peníze. Zároveň má připravit materiál, který bude mapovat, jak je ŘSD připravena na další stavby.

Od začátku letošního roku se v čele ŘSD vystřídali už čtyři šéfové.

Státní organizace Ředitelství silnic a dálnic ročně investuje do výstavby a oprav komunikací desítky miliard korun. ŘSD letos opravilo rekordních 90 kilometrů dálnic. To je o deset kilometrů více, než kolik činí optimální rozsah oprav pro udržení stálé kvality komunikací. Celkem tuzemská dálniční síť měří 1630 kilometrů.

mipMichal Pavec