Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Silničáři přijdou příští rok až o polovinu peněz, očekávají problémy

Nižší rozpočty se také mohou projevit na rychlosti či kvalitě údržby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nižší rozpočty se také mohou projevit na rychlosti či kvalitě údržby. | foto: Vladislav GalgonekČTK

PARDUBICE Na údržbu silnic v krajích nejspíš bude kvůli daňovým výpadkům příští rok o 30 až 50 procent méně peněz. Silničáři budou možná muset propouštět. Nižší rozpočty se také mohou projevit na rychlosti či kvalitě údržby. Ohroženy jsou hlavně peníze na silnice druhé a třetí třídy.

Novinářům to dnes po jednání Sdružení organizací správa a údržby silnic ČR řekl ředitel pardubických silničářů Miroslav Němec.

Výpadky peněz mohou být v různých krajích různé. Šéf silničářů v Jihomoravském kraji Jan Zouhar prozatím odhaduje propad zhruba o 15 procent. Letos kraj vydává na silnice 700 milionů korun, příští rok by mohl být rozpočet o 100 milionů korun nižší.

"V současné době se ta krize promítá dost drasticky, musí se celá řada akcí odsouvat, to se promítá do povrchu vozovek. Bezpečnost to neohrožuje, ale snižuje to komfort. Řidiči nechtějí jezdit po hrbolatých silnicích," řekl Zouhar.

Podle Němce budou muset cestáři výrazně snižovat veškeré náklady. Lze proto očekávat snižování počtu zaměstnanců. "V současné době jde o přirozený úbytek bez další přirozené náhrady, ale není vyloučeno, že v příštím roce, pokud by byl ekonomický zásah hlubší, že dojde k větší optimalizaci pracovníků," řekl.

Propouštění lidí, kteří se podílejí na údržbě silnic, už podle Petra Kašíka ze Svazu dopravy není možné. Už v minulosti se výrazně snižovaly stavy lidí a silničáři si řadu činností platí externě.

Jen na údržbu 6800 kilometrů silnic první třídy a 1000 kilometrů dálnic letos Ředitelství silnic a dálnic odhadovalo náklady zhruba 1,2 miliardy korun. Podle Němce se peníze na hlavní tahy nejspíš krátit nebudou. Ohroženy jsou peníze na silnice druhé a třetí třídy.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Nižší rozpočty se také mohou projevit na rychlosti či kvalitě údržby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Nižší rozpočty se také mohou projevit na rychlosti či kvalitě údržby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Nižší rozpočty se také mohou projevit na rychlosti či kvalitě údržby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!