27. května 2015 12:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Silničáři zadali u stavby 75 změn bez soutěže. Zaplatí pokutu 700 tisíc

Zpětné zrcátko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpětné zrcátko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRNO Ředitelství silnic a dálnic dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu 700 tisíc korun. Trest přišel za chyby v zakázce na výstavbu rychlostní silnice R6 na trase Tisová - Kamenný Dvůr v Karlovarském kraji.

Silničáři vypsali zakázku v roce 2006 s cenou kolem dvou miliard korun bez daně a následně v letech 2007 až 2010 schválilo 75 změn stavebních prací. 

Zakázky na dodatečné stavební práce zadalo ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bez otevřené soutěže. Podle ÚOHS to byla chyba, protože hodnota dodatečných stavebních prací překročila 20 procent původní ceny zakázky. 

Konkrétně úřadu vadily dodatky z let 2009 a 2010. Rozhodnutí ÚOHS je pravomocné.

ŘSD teoreticky hrozila pokuta až třináct milionů korun. „Při stanovení výše pokuty úřad přihlédl k následkům spáchání správního deliktu,“ uvedl v rozhodnutí předseda ÚOHS Petr Rafaj. Konkrétně podle něj šlo o vyloučení principu soutěže.

ŘSD patří k nejčastěji pokutovaným zadavatelům veřejných zakázek v Česku. Loni dostalo pokuty od ÚOHS převyšující 2,7 milionu korun. Největší sankci 900 tisíc státní dostala za výměnu svodidel na R46 bez otevřené soutěže.

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?