27. května 2015 12:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Silničáři zadali u stavby 75 změn bez soutěže. Zaplatí pokutu 700 tisíc

Zpětné zrcátko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpětné zrcátko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRNO Ředitelství silnic a dálnic dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu 700 tisíc korun. Trest přišel za chyby v zakázce na výstavbu rychlostní silnice R6 na trase Tisová - Kamenný Dvůr v Karlovarském kraji.

Silničáři vypsali zakázku v roce 2006 s cenou kolem dvou miliard korun bez daně a následně v letech 2007 až 2010 schválilo 75 změn stavebních prací. 

Zakázky na dodatečné stavební práce zadalo ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bez otevřené soutěže. Podle ÚOHS to byla chyba, protože hodnota dodatečných stavebních prací překročila 20 procent původní ceny zakázky. 

Konkrétně úřadu vadily dodatky z let 2009 a 2010. Rozhodnutí ÚOHS je pravomocné.

ŘSD teoreticky hrozila pokuta až třináct milionů korun. „Při stanovení výše pokuty úřad přihlédl k následkům spáchání správního deliktu,“ uvedl v rozhodnutí předseda ÚOHS Petr Rafaj. Konkrétně podle něj šlo o vyloučení principu soutěže.

ŘSD patří k nejčastěji pokutovaným zadavatelům veřejných zakázek v Česku. Loni dostalo pokuty od ÚOHS převyšující 2,7 milionu korun. Největší sankci 900 tisíc státní dostala za výměnu svodidel na R46 bez otevřené soutěže.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz