20. června 2012 17:20 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Skanska pokládá nový povrch na pražském letišti

Letiště Václava Havla. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Václava Havla. (Ilustrační foto.) | foto: Reuters

PRAHA Společnost Skanska začala pokládat nový povrch na hlavní přistávací dráhu ruzyňského letiště. Začala tak hlavní etapa oprav nejvytíženější přistávací plochy v zemi.

Řekla to mluvčí letiště Eva Krejčí. S opravami stavební firma začala 15. května, ukončení prací je plánováno na 8. srpen. Letiště Praha za výměnu zhruba třetiny povrchu vzletové dráhy zaplatí Skansce 158 milionů korun bez DPH. To je přibližně polovina částky, se kterou letiště počítalo při vypisování zakázky. Podle Krejčí k příznivé ceně pomohla situace ve stavebnictví, kdy se firmy o velké zakázky "doslova perou".

Skanska při opravě používá v Česku unikátní technologii pokládající 15metrové pruhy betonu. Během oprav se pro vzlety a přistání letadel používá vedlejší dráha, která je na hlavní ranvej kolmá a letadla při ní létají přes hustě obydlené části Prahy.

Pražské letiště chce další ranvej

Pražské letiště se dráhový systém snaží rozšířit o další ranvej - takzvanou paralelní dráhu. Ta by měla sloužit především pro přistání ze směru od Nebušic, zatímco z nynější hlavní ranveje by měla letadla většinou pouze startovat, a to směrem na Jeneč. Hotová by měla být nejdříve v roce 2016.

Hlavní vzletová dráha je v provozu od roku 1963 a nyní již podle letiště nestačí pravidelné jarní a podzimní, zpravidla čtrnáctidenní údržby a opravy. Jejich délka se postupně prodlužuje, po opravách by měly trvat pouze tři až pět dní. Celou generální opravu ranveje letiště rozdělilo do tří let po tříměsíčních cyklech.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!