Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Škatulata na dráze. ČD se zbavily šéfů investic a vozidel, jejich odbory zruší

Šéfku odboru investic v Českých drahách Hanu Dluhošovou odvolalo představenstvo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfku odboru investic v Českých drahách Hanu Dluhošovou odvolalo představenstvo... | foto: České dráhy

PRAHA Nové vedení Českých drah se rozloučilo se dvěma dlouholetými vysokými manažery. Končí ředitelka investic Hana Dluhošová a šéf vozového parku Rostislav Novák. Z osobních důvodů odchází od státního dopravce také ředitelka vnějších vztahů Lenka Voplatková.

Chod největšího dopravce v Česku se změní. Představenstvo Českých drah rozhodlo v úterý o tom, že od února příštího roku zruší odbory investic a kolejových vozidel. Agendu dvou významných úseků si rozdělí ostatní odbory - mimo jiné osobní doprava či centrální nákup a logistika.

„Cílem je zjednodušení řídící struktury, centralizace nákupu a zefektivnění přípravy projektů v oblasti obnovy vozidlového parku,“ potvrdil informace LN mluvčí drah Radek Joklík.

Odvolaný ředitel odboru kolejových vozidel ČD Rostislav Novák.
Ředitelka odboru vnějších vztahů a komunikace ČD se rozhodla svoji funkci...

Se zánikem investičního a vozidlového odboru souvisí také odvolání dvou dlouholetých manažerů ČD, kteří je vedli. Hana Dluhošová řídila investice v ČD od roku 2006, to znamená, že měla na starosti mimo jiné miliardové nákupy lokomotiv či vagónů. V poslední době se zabývala například požadavky krajů na podobu objednané flotily.

Ve firmě začínala dokonce už o 12 let dříve, byla mimo jiné její mluvčí či vedoucí odboru majetkového podnikání.

Verdiktem představenstva - které od října vede nový generální ředitel Václav Nebeský - končí také Rostislav Novák. V podstatě celý profesní život věnoval železničním vozidlům, v minulosti vedl například plzeňské depo.

Ředitelem odboru kolejových vozidel byl posledních 16 let. Měl na starosti například modernizaci známých vlaků Pendolino, všech sedm souprav prošlo v uplynulých letech výraznou „omlazovací kúrou“.

„Členové představenstva se zároveň shodli na tom, že náměstci generálního ředitele nově nebudou mít ředitele kanceláří. Další působení dotčených zaměstnanců u Českých drah bude předmětem individuálních jednání,“ dodal mluvčí Joklík.

Ve firmě s 23 tisíci zaměstnanci se rozhodla skončit také ředitelka vnějších vztahů komunikace Lenka Voplatková. V ČD byla teprve od konce letošního dubna. Do té doby spolupracovala na ministerstvu dopravy s Danem Ťokem (za ANO).

Ten si ji přivedl do úřadu ze Skansky jako vedoucí své kanceláře, následně se stala náměstkyní pro vnější vztahy. Na ministerstvu letos skončila spolu s Ťokem a nastoupila do ČD jako ředitelka nově vzniklého odboru. Odtud se nyní rozhodla odejít z osobních důvodů.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan představil projekt výroby prvního tureckého vozu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan představil projekt výroby prvního tureckého vozu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan představil projekt výroby prvního tureckého vozu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.