5. května 2015 10:44 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Škoda pro Německo: stávka Deutsche Bahn může stát 20 miliard

Vlak Deutsche Bahn. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak Deutsche Bahn. (ilustrační foto) | foto: Reuters

BERLÍN Němci už odhadují škody, které jim způsobí nejdelší stávka v dějinách železničního dopravce Deutsche Bahn. Tamní ekonomika může přijít až o 750 milionů eur, což je v přepočtu 20,5 miliardy korun. Tvrdí to ekonom banky BayernLB Stefan Kipar.

Stávka podle něj může zavinit snížení tempa růstu německého HDP ve druhém čtvrtletí o 0,1 procentního bodu. Železničáři se berou za vyšší platy, řeší i délku pracovní doby. Stávkovat chtějí až do neděle, což ovlivní i spoje s Českem.

Ani další odhady nejsou pro největší evropskou ekonomiku povzbudivé.

Šéf Německého svazu zaměstnavatelů (BDA) Ingo Kramer už dříve uvedl, že den stávky způsobuje zemi škodu zhruba 100 milionů eur (2,7 miliardy korun). 

ČTĚTE TAKÉ:

Podle výše zmíněného Kipara se navíc denní náklady stávky během protestní akce nepřetržitě zvyšují. Podle něj je to dáno tím, že když se stávka prodlužuje, začne mít vliv i na dodavatele těch společností, které jsou protestní akcí postiženy v první řadě. 

„Roste tak počet podniků, které musí omezit nebo zastavit výrobu, čímž rostou denní ztráty,“ řekl ekonom Stefan Kipar.

Podle Spolkového svazu německého průmyslu (BDI) jsou zvlášť ohroženy ocelářský, chemický a automobilový průmysl. Tyto sektory jsou totiž závislé na včasných dodávkách dílů a surovin a na odvážení hotových produktů.

Stojí nákladní i osobní vlaky

Podle Kipara může stávka způsobit zpomalení německého hospodářského růstu, celkový pozitivní vývoj ekonomiky ale nezvrátí. V dlouhodobém měřítku však podle ekonoma hrozí Německu škody na pověsti, protože by ho zahraniční investoři mohli přestat vnímat jako zemi, v níž se dá bez komplikací podnikat.

Stávka v nákladní dopravě začala v pondělí odpoledne, o den později zastavili práci i strojvůdci osobních vlaků. Protestní akce potrvá do neděle. 

Strojvůdci stávkují kvůli sporu o výši mezd a délku pracovní doby. Odborový svaz strojvůdců (GDL) rovněž žádá významnější postavení v rámci dopravce Deutsche Bahn.

Protest se dotkne se i spojení s Českou republikou.

Podle náhradního jízdního řádu má vyjet jen každý třetí pravidelný spoj. V regionální dopravě bude zajištěno 15 až 60 procent pravidelných spojů, přičemž největší výpadky se očekávají na východě Německa. Stávka postihne i příměstské vlaky.

Provoz na trati mezi Prahou a Berlínem je od nynějška zajištěn pouze do Drážďan. Jinak ale stávka železniční dopravu mezi Českou republikou a Německem téměř neomezí. Pouze spěšné vlaky z Chebu do Norimberku budou bez náhrady zrušeny.

Lidovky.cz, ČTK