17. dubna 2012 12:40 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Škoda Transportation chce prorazit do Německa

Škoda Transportation se chce prosadit na německém trhu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Transportation se chce prosadit na německém trhu. | foto: ČTK

PLZEŇ Škoda Transportation, významný evropský výrobce tramvají, příměstských vlaků, lokomotiv a vozů metra, se chce výrazně prosadit na německém trhu, který chápe jako jeden z nejperspektivnějších v oblasti kolejových vozidel. Přihlásí se tam do několika tendrů.

Právě proto představila v Chemnitzu plně nízkopodlažní tramvaj Škoda 15T ForCity, která už slouží cestujícím v Praze a Rize. Od středy začne vozit cestující, řekla mluvčí podniku Lubomíra Černá.

Český vůz poprvé na německých kolejích

"Je to poprvé, kdy se na koleje německého města dostává do ostrého provozu výrobek z ČR; v Německu stráví vozidlo více než měsíc a půl. Dnešní akci děláme kvůli tomu, abychom dokázali, že naše tramvaj prošla náročným schvalovacím řízením v Německu bez větších technických zásahů. Proces jsme zvládli za tři týdny," dodala.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jsem rád, že Škoda testuje svou tramvaj právě u nás. Vnímáme to jako ocenění úrovně naší infrastruktury, technického zázemí i pracovníků. Těšíme se na výsledky zkušebního provozu, protože tramvaj je jedním z nejmodernějších vozidel poslední generace. Neexistuje lepší možnost, jak otestovat technické standardy nutné k homologaci, než přímo u zákazníka," řekl šéf místního dopravního podniku Jens Meiwald.

Tramvaj musí "mluvit německy"

Tramvaj museli technici přizpůsobit místním podmínkám. Vyměnili kola, sladili ovládání výhybek a upravili informační systém, aby vůz "mluvil" německy. "Přibyla radiostanice pro dorozumívání řidiče s dispečinkem," uvedl škodovácký viceprezident pro obchod Zdeněk Majer.

Celkově splnilo vozidlo přes polovinu požadavků nutných pro plnou homologaci, tedy pro schválení v celém Německu. "Všechny zásahy ale byly jen drobnými úpravami. Na tramvaji jsme nemuseli dělat žádné zásadní technické změny. Tak jak jezdí v Praze, může jezdit i v německých a dalších západoevropských městech," řekl Majer.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podle generálního ředitele Josefa Bernarda má Škoda Transportation ambice ukázat, že je schopna plně konkurovat výrobcům i na tak vysoce náročném trhu, jakým je Německo. "Prezentace tramvaje v provozu dává všem zájemcům možnost na vlastní kůži vyzkoušet náš výrobek. Jednoznačně říkáme, že máme vhodný produkt, který může úspěšně sloužit v systémech veřejné dopravy západoevropských měst," dodal.

Lidovky.cz, ČTK