8. prosince 2011 15:23 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Škoda Transportation má dalšího vlastníka, šéfa dceřiné firmy

Logo bývalého gigantu Škoda Plzeň | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo bývalého gigantu Škoda Plzeň | foto: MAFRA

PLZEŇ Novým spoluvlastníkem akciové společnosti Škoda Transportation se stane dvaačtyřicetiletý Jaromír Šilhánek, který až dosud zastával funkci předsedy představenstva a generálního ředitele dceřiné společnosti Škoda Electric.

Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Vedle Tomáše Krska, Michala Koreckého, Marka Čmejly a Jiřího Diviše získá největší strojírenský podnik v zemi svého pátého vlastníka, sdělila jeho mluvčí Lubomíra Černá.

Jaromír Šilhánek je dlouholetým manažerem společnosti Škoda Electric, kam v roce 2003 nastoupil na pozici finančního ředitele. V roce 2006 byl jmenován jejím předsedou představenstva a generálním ředitelem.

ČTĚTE TAKÉ:

"Má velký podíl na rozvoji společnosti Škoda Electric, která dnes dodává trolejbusy a kompletní trakční a řídicí systémy nejen pro kolejová vozidla, ale i například pro těžařské stroje a trolejbusy do celého světa," řekl předseda představenstva Škody Transportation Tomáš Krsek.

Firmu táhne vývoz

Export Škody Electric tvoří přes 60 procent. V dalším letech počítá podnik s nárůstem, jen na asijský kontinent má podepsané kontrakty za 2,7 miliardy korun. "Vzhledem ke zkušenostem a hlavně manažerským úspěchům, jsme se rozhodli nabídnout mu možnost odkupu podílu ve společnosti Škoda Transportation. Nadále však zůstává hlavní prioritou pana Šilhánka vedení a další rozvoj společnosti Škoda Electric a hlavně její další expanze na zahraniční trhy," dodal Krsek.

Divize Škoda Transportation letos očekává tržby kolem 13 miliard korun, o jednu miliardu více než loni. Do skupiny patří kromě Škody Electric také ostravská Škoda Vagonka, Pars Nova Šumperk, MOVO Plzeň, vývojová základna VÚKV Praha a pražský výrobce výkonové elektroniky POLL.

V Maďarsku je to firma GANZ-ŠKODA, v ruském Novosibirsku výrobce motorů Sibelektroprivod a nyní budovaná firma na výrobu pohonů a motorů v čínském Su-čou. Skupina zaměstnává zhruba 4000 lidí. Do výzkumu a vývoje nových produktů od roku 2006 investovala přes tři miliardy korun.

"Škoda Transportation je jedna z mála firem v ČR, která se intenzivně věnuje vývoji nových produktů, i proto si velice vážím možnosti stát se jejím spoluvlastníkem a doufám, že se teď aktivněji budu moci podílet na jejím dalším rozvoji," řekl Šilhánek.

Škoda Electric se 740 zaměstnanci plánuje letos utržit 3,2 miliardy korun, zhruba o 500 milionů Kč více než loni. Je tradičním výrobcem a dodavatelem elektrických a trakčních motorů pro lokomotivy, příměstské vlakové jednotky, metro, tramvaje, trolejbusy nebo důlní vozidla, a to jak na domácí, tak na zahraniční trhy.

Šilhánek pracuje v Škodě Electric od prosince 2003. O tři roky později byl jmenován jejím šéfem představenstva a generálním ředitelem. Svou pracovní kariéru začínal jako ekonom ve firmě Berger Bohemia. Další zkušenosti získal ve firmě Panasonic AVC Networks Czech, kde působil v oblasti financí a plánování. Vystudoval technickou kybernetiku na Západočeské univerzitě v Plzni.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!