9. září 2009 9:56 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

SkyEurope je v konkurzu, statisíce cestujících mohou hlásit pohledávky

SkyEurope | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy SkyEurope | foto: ČTK

BRATISLAVA Okresní soud v Bratislavě vyhlásil konkurz na majetek nízkonákladové letecké společnosti SkyEurope Airlines a zastavil její restrukturalizaci. SkyEurope před více než týdnem zastavila lety, protože nezískala peníze k dalšímu provozu.

Soud vyhověl návrhu restrukturalizačního správce Jozefa Griščika, podle něhož není ozdravení firmy možné. Zároveň rozhodl, že správcem konkurzní podstaty bude Emil Čerevka. Věřitelé si od dnešního oznámení v Obchodním věstníku mohou do 45 dní přihlásit své pohledávky vůči společnosti.

V rámci restrukturalizace si jednotlivci a firmy od SkyEurope nárokovali stovky pohledávek za zrušené lety nebo nevyplacené mzdy. Firma prodala v posledních týdnech před zastavením provozu asi 280.000 letenek na lety, které se neuskutečnily a už zřejmě ani neuskuteční.

Osmiletý pád aerolinek SkyEurope

Září 2001 - Alain Skowronek a Christian Mandl založili s pomocí financí od Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), banky ABN-Amro a fondů EU leteckou nízkonákladovou společnost SkyEurope Airlines.

Únor 2002 - Aerolinky začaly létat na vnitrostátní lince Bratislava-Košice.

Září 2005 - Akcie firmy vstoupily na burzu ve Vídni a Varšavě.

Duben 2006 - Společnost začala létat z Prahy.

22. června 2009 - SkyEurope Airlines vstoupily do režimu ochrany před věřiteli. Firma o ochranu požádala proto, aby získala čas na restrukturalizaci a jednání s investory.

7. července - Francouzský soud uvolnil letadlo společnosti SkyEurope, které z jeho rozhodnutí bylo zadrženo na pařížském letišti Orly. Letadlo ale i poté zůstalo na letišti, protože správa letiště se proti rozhodnutí odvolala.

14. července - Akcionáři SkyEurope odsouhlasili na valné hromadě snížení základního kapitálu na 6,584 milionu eur (170,7 milionu Kč) z původních 42,796 milionu eur. Akcie budou vyměněny v poměru 6,5 ku jedné.

17. července - Okresní soud v Bratislavě povolil restrukturalizaci firmy, která získala ochranu před věřiteli, čas na splácení dluhů a hledání nového investora. Fungovat ale bude pod dohledem správce, kterého ustanovil soud.

28. července - Francouzský soud rozhodl o tom, že letadlo SkyEurope zůstane na pařížském letišti.

31. července - Mluvčí firmy Tomáš Kika oznámil, že společnost našla investora. Rakouská investorská skupina FOCUS Equity je ochotná přinést do firmy až 16,5 milionu eur (zhruba 422 milionů Kč), podmínkou je úspěšné dokončení restrukturalizace.

14. srpna - Zaměstnanci firmy přistoupili na návrh vedení společnosti na zdržení červencových mezd. Pokud by odmítli a dožadovali se včasné výplaty, soudem stanovený správce by provoz aerolinek ukončil.

15. srpna - Společnost začala odbavovat vídeňské lety z Bratislavy. SkyEurope totiž od tohoto dne nesmí kvůli dluhům využívat k odbavení vídeňské letiště.

31. srpna - Mluvčí pražského ruzyňského letiště Eva Krejčí oznámila, že pražské letiště přestane kvůli neuhrazeným platbám od úterý 1. září odbavovat lety společnosti SkyEurope.

1. září - SkyEurope Airlines ukončila provoz kvůli neschopnosti splácet dluhy.

2. září - Slovenské ministerstvo dopravy odebralo společnosti licenci.

4. září - Dozor nad akciovou burzou ve Vídni předložil žalobu na SkyEurope za podvod při bankrotu.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...