7. července 2009 22:02 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

SkyEurope v červnu meziročně ubylo téměř 40 procent pasažérů

Letadlo SkyEurope | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo SkyEurope | foto: ČTK

BRATISLAVA/VÍDEŇ Slovenská nízkonákladová letecká společnost SkyEurope Airlines, kterou před věřiteli chrání soud, zaznamenala v červnu úbytek pasažérů. Minulý měsíc přepravila 214.481 lidí, což je o 37,7 procenta méně než loni. Podle agentury APA to dnes oznámila společnost.

V porovnání s červnem 2008 se snížila také přepravní kapacita, a to o 35,6 procenta. Obsazenost klesla o 2,5 procentního bodu na 74,6 procenta, uvedl dopravce.

SkyEurope, které jsou po ČSA druhým největším pravidelným dopravcem na pražském letišti v Ruzyni, od začátku provozu v roce 2002 nevykázaly zisk.

Čistá ztráta firmy stoupla za první pololetí fiskálního roku o téměř 12 procent na 31,93 milionu eur (854,7 milionu Kč). Provozní výnosy za šest měsíců do konce března klesly o 15,7 procenta na 84,81 milionu eur.

Manažeři nyní hledají investora, který by firmě pomohl přežít. Údajně má jít o silnou finanční skupinu a nikoliv firmu primárně z leteckého byznysu.

V médiích se objevily spekulace, že by mohlo jít o turecko-americkou skupinu Odien, která vlastní například CK Čedok.

Kvůli dluhům firmě před několika dny zadrželo jedno letadlo pařížské letiště Orly, problémy se vyskytly i na dalších evropských letištích.

Společnost má osm strojů, ačkoliv letový řád byl koncipován pro deset letadel. Firma proto často létá se zpožděním a chybějící letadla nahrazuje operativním pronájmem.

Problémů využívá konkurence, pasažéry chce slovenské firmě odlákat především maďarský Wizz Air, s "akční" nabídkou přišly také České aerolinie.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!