28. ledna 2013 11:13 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nízkonákladovky slabá sezona netrápí. Ryanairu i easyJetu tržby rostou

Letadlo nízkonákladových aerolinek Ryanair – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo nízkonákladových aerolinek Ryanair – ilustrační foto | foto: Reuters

DUBLIN Největší evropský nízkonákladový letecký přepravce Ryanair si vedl v tradičně slabém třetím firemním čtvrtletí do konce prosince nečekaně dobře a jeho tržby se výrazně zvýšily. Společnost díky tomu zvýšila odhad zisku pro celý rok. Také jeho největší rival – britský easyJet hlásí nárůst tržeb o 9,2 procenta.

Tržby Ryanairu vzrostly meziročně o 15 procent na 969 milionů eur (24,8 miliardy korun) a firma vykázala hrubý zisk 18 milionů eur.

easyJet ve ztrátě

Britský easyJet, druhý největší nízkonákladový dopravce v Evropě, hlásí nárůst tržeb o 9,2 procenta. Firma dokázala zvyšovat obsazenost letadel a její tržby v prvním čtvrtletí fiskálního roku dosáhly 833 milionů liber (asi 25,4 miliardy korun).

Přesto ale firma čeká hrubou ztrátu 50 až 75 milionů liber (asi 1,5 až 2,3 miliardy ). O rok dříve ztráta činila 112 milionů liber (asi 3,4 miliardy).

Průměrné ceny letenek společnost zvýšila o osm procent, což bylo nad tříprocentním odhadem analytiků dotázaných agenturou Reuters.

Přepravci se sídlem v Irsku se dařilo zejména v severní Evropě. "Zaznamenali jsme silnou poptávku z Británie, Německa a Skandinávie, což se odrazilo v naší ziskovosti," řekl provozní ředitel Ryanairu Michael Crawley. Dodal ale, že v tomto čtvrtletí budou ceny letenek růst pomalejším tempem.

Pro celý rok do konce března zvýšil Ryanair odhad hrubého zisku na 540 milionů eur z dosavadního odhadu 490 až 520 milionů eur.

Počet přepravených cestujících ale poroste jen mírně, uvedla firma. Přepravní kapacity společnosti by se měly v příštím roce zvýšit o dvě až tři procenta po letošním vzestupu o čtyři procenta.

Lidovky.cz, ČTK