Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Slamečka vymyslel, jak dokončit síť dálnic. Chce prodat vlastní dluhopisy

Dálnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Ministr dopravy Gustav Slamečka chce příští rok od základu změnit financování výstavby dálnic a dalších dopravních staveb. Vysychající evropské fondy by měly od roku 2011 nahrazovat výnosy z prodeje dluhopisů, které vydá Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) či jemu příbuzná organizace.

Přípravu nového modelu financování dálnic označil Slamečka za svou hlavní prioritu pro období, které zbývá současné vládě. "V Polsku se to podařilo za půl roku, tak snad se to podaří i u nás. Změna si vyžádá například novelu zákona o fondu dopravy," řekl ministr. Fond totiž dnes žádné dluhopisy vydávat nemůže, peníze získává ze státního rozpočtu a evropských fondů.

Podle ministra není možné dlouhodobě udržet nynější způsob financování dopravních staveb. Ty se plánují na léta dopředu, ale o rozpočtu fondu ministerstvo dopravy, vláda a poslanci jednají každý rok. Příští rok fond rozdělí rekordních 96 miliard, což už se podle Slamečky zřejmě nebude opakovat. Téměř polovinu totiž dodá Evropská unie.

Výhodou dluhopisů SFDI prý bude, že se nepočítají do maastrichtských kritérií pro zadlužení státu. Doplňujícím zdrojem příjmů mají být projekty PPP, kdy dálnice platí soukromý investor.

Dluhopisy by se využily především v období, než se dokončí základní síť dálnic. Ta nyní čítá necelých 1200 kilometrů, dostavět zbývá přes 800 kilometrů. "Doufám, že potom přijde doba, kdy se bude do údržby dávat více peněz, než na novou výstavbu," řekl ministr. Dluhopisy podle něj využívají příslušné státní organizace v Rakousku, Polsku nebo na Slovensku.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY (NÁSTUPNÍ BONUS 60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 26 500 Kč