8. června 2017 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Slavný viadukt přes Vltavu měří kilometr, mostní oblouky rozeberou na dílky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Historické zobrazení pražského Negrelliho viaduktu z 19. století. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Historické zobrazení pražského Negrelliho viaduktu z 19. století. | foto: Wikimedia - Muzeum hlavního města Prahy / Věstník Klubu Za starou Prahu

PRAHA Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ve čtvrtek slavnostně zahájí rekonstrukci pražského Negrelliho viaduktu. Samotné stavební práce spojené s výlukou vlaků začnou ale až v létě, Pracovní datum je stanoveno na 4. července.

Kvůli rozsáhlé rekonstrukci nebudou vlaky přes most jezdit na Masarykovo nádraží a budou končit v zastávce Praha - Bubny.

Oprava historického Negrelliho viaduktu je součástí plánované modernizace trati na Kladno s odbočkou na pražské letiště, která bývá často označována jako rychlodráha. Součástí plánovaných oprav bude kromě výměny železničního svršku a spodku rozebrání dvou mostních oblouků na Štvanici, které poškodily povodně a jejichž stav označuje SŽDC za havarijní.

Celá rekonstrukce Negrelliho viaduktu potrvá do roku 2019 a bude spojená s omezením provozu na linkách směřujících přes most na Masarykovo nádraží. Cena rekonstrukce ve výši zhruba miliardy korun nabízená vítězným sdružením firem Hochtief, Strabag a Avers je o téměř 150 milionů nižší, než kolik původně SŽDC předpokládala.

Vizuální provedení studie, která řeší okolí pražského Negrelliho viaduktu jako prostor pro volný čas.
Negrelliho viadukt v Praze

Negrelliho viadukt je prvním pražským železničním mostem přes Vltavu a druhým nejstarším stojícím mostem v Praze.

Spojuje Masarykovo nádraží přes ostrov Štvanici s Bubny. Stavba dlouhá 1100 metrů, která byla uvedena do provozu na začátku června 1850, je památkově chráněná. Jméno má po inženýru Aloisi Negrellim, který řídil jeho stavbu.

ČTK
  • 2Diskuse
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na Lidovky.cz