8. listopadu 2009 13:02 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Sledujeme: podaří se dnes vyjednat smír, nebo bude stávka v Praze?

Autobus v Praze Na Knížecí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus v Praze Na Knížecí. | foto: Lidové noviny

PRAHA Odborové organizace Dopravního podniku hl. m.Prahy nebudou jednat se současným krizovým štábem, který má řešit nastálou situaci. Vadí jim hlavně personální složení štábu a způsob, jakým s odbory komunikuje. ČTK to řekl důvěryhodný zdroj z odborů. Předseda odborového sdružení OSPEA Vratislav Feigel ale tuto zprávu podle Českého rozhlasu - Radiožurnálu popřel.

Krizový štáb vyzval v sobotu odbory, aby s ním dnes večer jednaly o odvrácení hrozící stávky v pražské hromadné dopravě.

Odborářům mezi členy krizového štábu vadí hlavně jména ředitele transformace dopravního podniku Radka Novotného nebo ředitele společnosti Ropid Pavla Procházky. Mají prý podíl na vzniku současné situace.

Odboráři naopak uvítali účast primátora Pavla Béma, který se údajně jednání s nimi dlouho vyhýbal.

Ke stávce by se mohly připojit i železniční odbory. Šéf Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša ČRo řekl, že pracovníci železnice možná stávkující kolegy z pražského dopravního podniku podpoří. V úterý má zasedat vedení železničních odborů. Podle Pejši na něj budou přizváni i zástupci odborových sdružení z dopravního podniku, aby železničářům popsali situaci a dohodli se na dalším postupu.

Představitelé odborů pražského dopravního podniku by dnes od 18:00 měli projednávat detaily stávky, která by se mohla uskutečnit v úterý. Na přípravě stávky se v pondělí shodli šéfové všech odborových organizací pražského dopravního podniku. Ve čtvrtek oznámili, že jsou schopni stávku spustit kdykoliv. Jako důvody stávky odboráři uvádějí kromě chybějících peněz na provozní výdaje také plánované propouštění nebo městem požadované snížení platů.

Město a dopravní podnik se v současnosti neshodnou především na nákladech na provozní výdaje. Firmě chybí peníze na investice i na běžný provoz.

Zaměstnanci tvrdí, že špatnou finanční situaci podniku způsobilo vedení Prahy, a připravují proto stávku.

Bém již dříve označil plánovanou stávku za nezodpovědný přístup. Podle něj si odboráři berou Pražany jako rukojmí. Praha navrhuje, aby si vedení DPP snížilo platy o 30 procent, ostatní zaměstnanci pak o sedm procent. Žádá také snížení sociálních výhod, které mají zaměstnanci zaručené v kolektivní smlouvě. Odboráři návrhy města odmítají.

Lidovky.cz, ČTK