30. března 2009 16:02 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Slídil v e-mailech, musel odstoupit

Odstoupivší šéf Deutsche Bahn Hartmut Mehdorn dnes nabídl rezignaci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odstoupivší šéf Deutsche Bahn Hartmut Mehdorn dnes nabídl rezignaci. | foto: AFP

BERLÍN Generální ředitel německé národní železniční společnosti Deutsche Bahn Hartmut Mehdorn dnes nabídl rezignaci. Učinil tak po mohutném tlaku kvůli aféře kolem sledování elektronické korespondence zaměstnanců a odborářů.

Šestašedesátiletý Mehdorn nabídl svůj odchod předsedovi dozorčí rady Werneru Müllerovi.

O odvolání ředitele bude dozorčí rada teprve rozhodovat, ale to je pokládáno za formální záležitost. Orgán ředitele odvolá, jakmile bude znát jeho nástupce. Mehdorn vyjádřil přesvědčení, že bude nalezen ještě před letními prázdninami.

Deutsche Bahn čelí skandálu kolem tajného zpracovávání osobních údajů zaměstnanců již delší dobu. V rámci údajných protikorupčních opatření si společnost v letech 2002 a 2003 mimo jiné tajně prověřila citlivé údaje o více než 170.000 zaměstnanců a sledovala jejich kontakty s novináři. Podle Mehdorna se firmy najaté na "datový screening" mohly dopustit nanejvýš přestupku.

Také "protokolování" adres a předmětů v e-mailech podle něj bylo v souladu s podnikovou dohodou. Jeden e-mail z 4. října 2008, který hromadně rozeslal odborový svaz strojvůdců (GdL), podle něj nebyl "zadržen", jak informoval tisk, ale vymazán z technických důvodů.

Mehdornova pozice se začala otřásat koncem minulého týdne, kdy zpravodajský magazín Der Spiegel napsal, že vedení společnosti e-maily pracovníků nejen kontrolovalo, ale dokonce i mazalo. Šéf Deutsche Bahn dnes poznamenal, že rozesílání výzev ke stávce prostřednictvím elektronické pošty není právně přípustné.

ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.