19. září 2011 16:29 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Slováci Jančurovi opraví trať. Prý je to náhoda

RegioJet ze skupiny Student Agency představil v Bratislavě vlakovou jednotku Talent. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy RegioJet ze skupiny Student Agency představil v Bratislavě vlakovou jednotku Talent. | foto: ČTK

BRATISLAVA Správce slovenské železniční infrastruktury, společnost ŽSR, dnes začala s rozsáhlou rekonstrukcí regionální tratě mezi Bratislavou a Dunajskou Stredou, na které má od března příštího roku zajišťovat osobní dopravu soukromý český přepravce RegioJet ze skupiny Student Agency.

Modernizace potrvá do prosince a vyjde na bezmála 11 milionů eur (268 milionů Kč). Vlaky do té doby v tomto úseky nahradí autobusy, informovaly ŽSR na své internetové stránce.

Úvahy o přednostní opravě tratě kvůli nástupu prvního soukromého železničního přepravce slovenská firma odmítla. "Modernizace se určitě nerealizuje pouze proto, aby RegioJet mohl provozovat své vlaky," tvrdí ŽSR. Důvodem byl prý nárůst provozu v tomto úseku v osobní a nákladní přepravě v posledních letech. V rámci modernizace se opraví nejen samotná trať, ale i budovy, přístřešky, parkoviště a nástupiště.

Poslanec: Jančura chtěl vyšší rychlost

Poslanec jedné z vládních stran a poradce premiérky pro dopravu Ondrej Matej však tvrdí, že česká firma modernizaci žádala. "RegioJet požadoval úpravu tratě na to, aby po ní mohly jezdit vlaky rychlostí 100 kilometrů za hodinu," uvedl pro deník Hospodárske noviny.

RegioJet ze skupiny Student Agency představil v Bratislavě vlakovou jednotku Talent.

RegioJet ze skupiny Student Agency představil v Bratislavě vlakovou jednotku Talent.

Česká společnost jeho tvrzení odmítla. "Nic z toho není pravda. RegioJet v žádném případě nepodmínil svůj příchod modernizací tratě a dokáže své závazky plnit, i kdyby se do tratě neinvestovalo ani euro," sdělil ČTK mluvčí firmy Aleš Ondrůj. Doplnil, že RegioJet chystá investice do infrastruktury, a to do parkovišť a informačního systému, díky kterému se cestující dozvědí reálné informace o době jízdy vlaku.

RegioJet na trase mezi Bratislavou a jihoslovenským Komárnem nahradí na jaře 2012 státního přepravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK).

ČTĚTE VÍCE:

Firma podnikatele Radima Jančury podepsala s ministerstvem dopravy smlouvu koncem loňského roku poté, co státu nabídla nižší ceny a lepší služby. Pravidelnou dopravu dotovanou z rozpočtu bude český přepravce obstarávat necelou desítkou vlaků, v nichž slibuje bezdrátové připojení k internetu a nabídku občerstvení nebo tisku.

Slovenské úřady od nástupu moderních vlaků na trase očekávají snížení počtu osobních vozidel přijíždějících do metropole směrem od Dunajské Stredy.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.