6. března 2017 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Slováci mají smůlu, mýto v Česku bude dál vybírat Kapsch. I bez tendru

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: MAFRA - Anna Vavríková

PRAHA Antimonopolní úřad zamítl rozklad společnosti SkyToll, což znamená, že firma Kapsch může plnit smlouvu s ministerstvem dopravy na další provoz mýtného systému v Česku. Stížnost slovenského výběrčího mýta zamítl úřad již v prvoinstančním rozhodnutí vloni v listopadu, v závěru minulého týdne pak předseda úřadu Petr Rafaj zamítl i následný rozklad.

Firma SkyToll požadovala, aby Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavil provoz mýtného systému, který na základě smlouvy s ministerstvem dopravy spravuje společnost Kapsch. Firma si stěžovala, že Kapsch získal zakázku bez řádného tendru.

Úřad už v první instanci argumentoval tím, že na výběru mýta je veřejný zájem a vyhovění SkyTollu, a tudíž zastavení výběru elektronického mýta prostřednictvím společnosti Kapsch, by Česko poškodilo. SkyToll zamítnutí rozkladu ze strany ÚOHS potvrdil, odmítl jej ale jakkoliv komentovat.

SkyToll dlouhodobě usiluje o zakázku na výběr mýta v Česku. Podání SkyTollu nebylo jedinou stížností na postup ministerstva. ÚOHS už dříve řešil podobnou stížnost, kterou podalo hnutí Starostové a nezávislí. Uzavření smlouvy za více než pět miliard korun bez výběrového řízení úřad v rozhodnutí označil za nezákonné a ministerstvo dopravy potrestal milionovou pokutou.

Předseda představenstva SkyTollu Matej Okáli už dříve označil pokutu pro ministerstvo za nedostatečnou, a obrátil se proto na Evropskou komisi. Pokud by firma nevyužila všechny dostupné prostředky, je přesvědčen, že ministerstvu dopravy by nic nebránilo v tom, aby ani po třech letech nevypsal na správu mýta veřejnou soutěž.

MÝTO V ČESKU

  • Prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy.
  • Od roku 2019 ministerstvo dopravy počítá s rozšířením zpoplatnění sítě silnic první třídy o 900 kilometrů z nynějších zhruba 230 kilometrů.
  • Za deset let se na mýtném v Česku vybralo 77,5 miliardy korun, za loňský rok 9,89 miliardy korun.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!