Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN

Diskuse k článku

Slováci mají smůlu, mýto v Česku bude dál vybírat Kapsch. I bez tendru

Antimonopolní úřad zamítl rozklad společnosti SkyToll, což znamená, že firma Kapsch může plnit smlouvu s ministerstvem dopravy na další provoz mýtného systému v Česku. Stížnost slovenského výběrčího mýta zamítl úřad již v prvoinstančním rozhodnutí vloni v listopadu, v závěru minulého týdne pak předseda úřadu Petr Rafaj zamítl i následný rozklad.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Jindra 6.3.2017 17:49

Slováci smůlu nemají, pravděpodobnější je, že Ťok s Babišem mají "máslo na hlavě". Babiš totiž avizoval neefektivnost mýta od Kapsch i dobrý přehled o tom, které země jsou ve výběru mýta efektivnější. Ale po tom, co na MD dosadil svého muže (Ťoka) se výběr mýta zakonzervoval u Kapsch. Teď jde o to, jestli si avizací potřeby změny systému výběru mýta Babiš neřekl u Kapsch o úplatek. Jinak je rozšiřování zastaralého a neefektivního systému od Kapsch velmi nepochopitelné a zapáchající korupcí.

V. Novák 7.3.2017 8:18

A v čem je výběr mýta Kapsch neefektivní?

M. Jindra 7.3.2017 12:56

Především, že zpoplatňuje jen určité úseky dálnic a silnic I.tř. Výběr mýta je tímto limitován a navíc omezuje počet nájezdů a sjezdů dálnice, což je při hustotě silniční sítě v ČR naprosto nevhodné. Zdravá koncepce dopravy má totiž umožňovat co nejkratší napojení na dálnice a jejich intenzivní využití. Ale širší vysvětlení je nad rámec této diskuse, zeptejte se na to v Německu, nebo Belgii kde nedávno zavedli satelitní mýto.

R. Hledík 6.3.2017 15:24

nepaktujte se se Slováky, jsou ještě vyčúranější než my

R. Smatana 6.3.2017 16:28

Smolu Slováci určite nemajú :-) Smolu má firma SkyToll a Česi. SkyToll nezískal so svojou satelitnou modernou technológiou zákazku a Čechom ostane zastaraný a drahý mikrovlnný systém plný nevkusných mýtnych brán a v EU nekompatibilných krabičiek za sklom. Je v tom asi taký technologický rozdiel ako medzi českým lepením diaľničných známok na predné sklo a digitálnym snímaním ŠPZ áut na slovenských alebo maďarských diaľniciach. Každý si predstavuje modernizáciu krajiny inak :-)

J. Novák 7.3.2017 4:49

A víte o tom, že při kontrole osobního vozidla na Slovensku prokazujete zaplacení dálničního poplatku docela prozaickým dokladem o zaplacení? Nu, až zas tak velký rozdíl v té známce na okně v ČR a potvrzení o zaplacení v dokladech v SR nevidím. A mýtné brány v ČR? Hele, na čem v SR jsou umísťovány dopravní značky, kilometrovníky, bezpečnostní kamerový systém, informační tabule atd. na dálnicích? Že by to u vás viselo ve vzduchu? To jen taková malá poznámka k té vaší "modernizaci krajiny".

R. Smatana 8.3.2017 12:51

To nie je pravda. Žiaden doklad o zaplatení elektronickej známky nemusí mať vodič pri sebe. Dá sa to nájsť aj na nete. Pokiaľ o niečom nič neviem, tak nepíšem bludy, alebo domnienky. Jediný problém slovenského mýta je zatiaľ nefunkčnosť dohôd so zahraničnými kanceláriami ohľadom posielania pokút ako to majú vymakané v Maďarsku. Takže zahraničným neplatičom diaľnic zatiaľ pokuty nechodia. Domáci už v schránkach majú pozdravy od správcu diaľnic.

J. Novák 9.3.2017 6:30

No. možná to není pravda, ale vycházel jsem z tohoto článku: http://www.treking.cz/cestovani/slovensko-dalnicni-znamky.htm

Pokud je tam uvedena nepravda, dáte nějaký jiný odkaz s "pravdou"?

R. Smatana 9.3.2017 11:43

Do minúty mi pán Gúgl našiel niekoľko odkazov na danú tému, napr:

http://www.teraz.sk/ekonomika/pri-novej-dialnicnej-znamke-nemusia-m/173365-clanok.html

alebo priamo info od tej spoločnosti: https://eznamka.sk/selfcare/home/

Treba brať informácie z oficiálnych zdrojov a nie zo zoskupenia blogov, kde môže každý písať, čo považuje za skutočnosť a realita je a bola úplne inde.

J. Novák 10.3.2017 5:13

Jo, díky za info a omlouvám se!

J. Novák 7.3.2017 4:52

A ještě poznámku, pane Smatano. Když mluvíte o nekompatibilitě českých krabiček v Evropě, tak mi určitě sdělíte, v kolika státech Evropy je systém mýtného kompatibilní alespoň se systémem ve vedlejším státe, že?

V. Novák 7.3.2017 8:19

Možná by stačilo, kdyby uvedl, s kolika mýtnými systémy je kompatibilní ten SkyToll...

J. Novák 7.3.2017 8:51

No, to přeci napsal, né? Přeci s maďarským...

R. Smatana 8.3.2017 12:54

So všetkými satelitnými systémami v EU. Pokiaľ by bola politická dohody s Maďarskom, alebo Rakúskom ( pripravuje sa satelitný systém), tak technicky tomu do budúcna nič nebráni. Nejedná sa len o osobné autá, ale hlavne nákladné.

J. Novák 9.3.2017 6:33

Takže možná, někdy, až, když... Nu, tak to jste tedy opravdu hodně napřed! Když na to přijde, tak to až zas tak velký problém k přechodu na jinou technologii u nás nebude. A mýtné brány? Nu, ty jsou krom mýtného systému využívány jako nosiče dopravních značek, informačních systémů, kamer bezpečnostního systému, rychlostních radarů atd. Na čem jsou tato zařízení umístěna na Slovensku?

R. Smatana 9.3.2017 11:51

Dôležitá je kompatibilita systému pre prípad možných zmien. Asi došlo k nepochopeniu. Je to asi taký problém, ako keby sa v Čechách jazdilo dodnes na ľavej strane cesty a ostatní zjednotene vpravo. Angličania by na to povedali, že to nie je žiaden problém a keby chceli, prejdú na pravú stranu. Funguje to, ale nie je to kompatibilné a robí to chaos a iné problémy. Ja si viem predstaviť v blízkej budúcnosti, že sa niektoré štáty dohodnú na spoločných servisoch čohokoľvek, čo je výhodné pre všetky strany. Ono to už tak funguje aj dnes. Ale na takúto vec je potrebná kompatibilita systémov. Tým sa musí začať. Inak sa nik nedohodne a neušetrí sa nič.


Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...