18. května 2015 14:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Slováci o elektromobily nestojí, stát ano. Majitelům odpustí poplatky

Nová podoba elektromobilu Tesla S. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová podoba elektromobilu Tesla S. | foto: Reuters

BRATISLAVA Slováci nemají zájem o koupi elektromobilů, ročně se v zemi prodá jen několik desítek kusů vozidel na elektrický pohon. Stát chce jejich rozšíření v ulicích podpořit sérii opatření včetně různých úlev z poplatků. Vyplývá z programu slovenského ministerstva hospodářství.

Loni se na Slovensku prodalo jen 49 elektromobilů a další necelé dvě desítky hybridních vozů, které kombinují různé druhy pohonu, jako například elektrický a benzinový. 

To byl jen zlomek z celkového počtu více než 72 tisíc zaregistrovaných nových osobních vozidel v zemi. Elektromobily jsou výrazně dražší a jejich nabídka omezenější než u srovnatelných vozidel s benzinovým pohonem.

Slovenské ministerstvo hospodářství připravilo návrh série opatření, která mají podpořit prodej automobilů s alternativním pohonem. 

Kromě odpuštění registračních poplatků záměr počítá například s daňovým zvýhodněním pro firmy, výhodnějšími podmínkami parkování elektromobilů a hybridních vozů ve městech, jakož i s rozvojem nabíjecích stanic. 

Cílem podle ministerstva je, aby v roce 2020 bylo v zemi deset až 25 tisíc elektromobilů a hybridních vozidel. Dotace na nákup vozidel stát neplánuje.

Státní podporu rozmachu elektromobilů na silnicích považuje za potřebnou také slovenský svaz automobilového průmyslu.

„Všechny země Evropské unie, kde došlo k nárůstu v počtu registrovaných elektrických vozidel, podnikly aktivní opatření s cílem dostat spotřebitele blíže k cenovému rozdílu mezi vozidly s elektrickým pohonem a podobnými vozidly se standardním pohonem,“ řekl viceprezident svazu Pavol Prepiak.

JAK SE PRODÁVAJÍ

  • Prodej automobilů s alternativním pohonem v EU v prvním čtvrtletí roku 2015 meziročně stoupl o 29 procent na 144 421 vozů. 
  • Prodej samotných elektromobilů a hybridních vozů dobíjených z elektrické sítě se v tomto období více než zdvojnásobil na 24 630 vozů.

Na rozdíl od ministerstva hospodářství by Prepiak ale upřednostnil opatření na zvýšení prodeje elektromobilů před podporou budování nabíjecích stanic, a to až do dosažení „kritické masy“ počtu elektromobilů v provozu na Slovensku. 

„Někdo, kdo má průměru najeto za den 50 až 70 kilometrů, za celý den nepotřebuje nabíjecí stanici. Večer přijede domů a za celou noc si auto dobije bez potřeby vybudování komplikované infrastruktury,“ uvedl Prepiak. 

Dodal, že spotřebitelé prozatím zpravidla nebudou využívat elektromobily na dlouhé trasy, ale spíše na kratší cesty ve městech a v okolí větších měst.

V prvním letošním čtvrtletí bylo na Slovensku zaregistrovaných 17 elektromobilů, z toho jen jedno vozidlo si zakoupila fyzická osoba, zbytek připadl na firmy a organizace.

Podle Prepiaka k nákupu elektromobilů podniky přistoupily také z důvodu vlastní propagace. „Z podstatné části jde o marketing nebo o filozofii firmy, která má neprodukování emisí jako firemní kulturu,“ uvedl Prepiak.

Lidovky.cz, ČTK